Digitalize hastalarda ACE inhibitörlerinin kan digoksin düzeyine olan etkisi
  1. Tez No: 44919
  2. Yazar: EYÜP GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. İLHAMİ GÜLAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Digoksin konjestif kalp yetmezliği vakalarında kullanılan, terapötik-toksik doz oranı oldukça dar olan ve kan düzeyi birçok ilaç tarafından değiştirilebilen bir kardiak glikoziddir. Enalapril ise kalp yetmezliği tedavisinde kendisini kanıtlayan, bu olgularda yaşam kalitesini ve süresini arttıran, yan etkisi çok az olan II. kuşak bir ACE inhibitörüdür. Bizim amacımız digitalize konjestif kalp yetmezliği olgularına enalapril ekleyip, bunun kan digoksin düzeyine olan etkisini araştırmaktı. Çalışmamıza 30 kişilik bir grup dahil edildi. Bu hastaların, enalapril başlamadan önceki başlangıç kan digoksin düzeyleri tespit edildi. Enalapril eklendikten sonra 7.9 14. ve 30. gündeki kan digoksin düzeyleri düzenli bir şekilde ölçüldü. 7. ve 14. günde başlangıç kan digoksin düzeyine göre istatistiksel olarak I anlamlı olmayan bir düşme mevcuttu (P>0.05). 30. günde ise, başlangıç kan digoksin düzeyine göre hafif bir yükselme görüldü. Bu da, istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0.05). Bu bulgular ışığında, digitalize olup idame doz (0.25 mg/gün) digoksin kullanan konjestif kalp yetmezliği vakalarında tedaviye enalapril eklenmesi kan digoksin düzeyine hiçbir anlamlı etki yaratmamaktadır. 41 \
Özet (Çeviri)
SUMMARY Digoxin is a cardiac glycoside that used at the treatment of congestive heart failure. The therapeutic-toxic rate is quite low and its blood level can be changed by many drugs. Enalapril is an ACE inhibitor of second generation that proved itself at heart failure therapy. It increases the life quality and survival and has very little side effects. Our aim was to use enalapril at digitalized congestive heart failure patients and search the effect on digoxin blood levels. Our study included 30 patients. The blood digoxin level of these patients has established before starting enalapril therapy. After starting enalapril therapy, the blood digoxin levels measured at 7th, 14th and 30th day. Compare to initial blood digoxin levels, the digoxin levels at 7th and 14th day were a little decreased but were not statistically significant (P>0.05). At 30th day, there were a little increase compare to initial blood digoxin levels. This was not statistically significant (P>0.05). Among the digitalized congestive heart failure patients who are using maintenance digoxin therapy (0.25 mg/day) the blood digoxin levels did not show any statistically significance after adding enalapril to the therapy. 42