Kentsel biyoçeşitlik açısından bir değerlendirme: Erzincan kent akarları
An evaluation in terms of urban biodiversity: Erzincan urban mites
  1. Tez No: 449205
  2. Yazar: MERYEM BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Erzincan kent merkezindeki rafignathoid (Raphignathoidea) ve oribatid (Oribatida) akar türleri belirlenerek CBS yardımıyla mekânsal dağılım analizleri gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında 25 familya ait toplam 70 akar türü tespit edildi. Bunlardan Stigmaeus erzincanus Doğan, Bingül, Dilkaraoğlu ve Fan, S. bifurcus n. sp. ve Zetzellia erzincanica n. sp. bilim dünyası için; Cheylostigmaeus tarae Khanjani, C. mirabilis Wood, Ledermuelleriopsis tamariski Maleki ve Bagheri, Nanhermannia comitalis Berlese, Nothrus anauniensis Canestrini ve Fanzago, Saniosulus longidius Fan, Zhang ve Liu ve Stigmaeus miandoabiensis Bagheri ve Zarei Türkiye faunası için yeni kayıttır. S. miandoabiensis'in deutonimf evresinin tanımı ilk kez bu çalışmada verildi. Ayrıca Saniosulus Summers cinsi Türkiye'den ilk defa bu çalışmayla rapor edilmiş olup, S. longidius türünün tip yeri dışındaki ilk kaydıdır. Bu çalışmanın, Erzincan kentinin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlamasının yanı sıra akar türlerinin kentin hangi alanlarında daha yoğun dağılış gösterdiğini belirleyerek, Erzincan ilindeki yerel biyolojik çeşitliliğin korunması konusundaki faaliyetlere destek olması beklenmektedir. Çalışma kapsamında elde edilen bazı veriler Doğan vd. (2015, 2016a,b), Bingül ve Doğan (2016a, 2016b) tarafından yayımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, raphignathoid (Raphignathoidea) and oribatid (Oribatida) mite species in center of Erzincan city were determined, and their spatial dispersion analyses were performed by Geographical Information System (GIS). In total, 70 species belonging to 25 families have been identified. Of these, Stigmaeus erzincanus Doğan, Bingül, Dilkaraoğlu and Fan, S. bifurcus n. sp. and Zetzellia erzincanica n. sp. are new to science; Cheylostigmaeus tarae Khanjani, C. mirabilis Wood, Ledermuelleriopsis tamariski Maleki and Bagheri, Nanhermannia comitalis Berlese, Nothrus anauniensis Canestrini and Fanzago, Saniosulus longidius Fan, Zhang and Liu and Stigmaeus miandoabiensis Bagheri and Zarei are new records for the Turkish fauna. Deutonymph stage of S. miandoabiensis was found in this study for the first time. Also the genus Saniosulus was newly reported from Turkey. This is the first record of S. longidius outside of type locality of the species. It is expected that this study contributes to biodiversity of Erzincan city, determines densely dispersion of mite species in the city, and also suppors some activities on protection of local biodiversity in Erzincan city. Some data of the study were published by Doğan vd. (2015, 2016a,b), Bingül and Doğan (2016a, 2016b).