Tıbbi ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinin (PPCPs), ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) üzerinde fizyolojik ve biyokimyasal etkileri
Effects of physiological and biochemical of pharmeutical and personal care products (PPCPs) in wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 449204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM OSMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, tıbbi ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin bitkiler üzerindeki fizyolojik ve bazı biyokimyasal etkileri (antioksidatif cevap mekanizmaları) araştırılmıştır. Araştırmamızda model organizma olarak buğday (Triticum aestivum L. cv. besjusta) bitkisi ile günlük hayatta oldukça fazla tüketilen Gemfibrozil ve β-estradiol olmak üzere iki farklı tıbbı ilaç etken maddesi kullanılmıştır. Buğday yetiştirme deneyleri sırasında 7 gr buğday tohumu, perlit ve hayvan gübresi ile karıştırılmış 600 gr toprağa ekilmiş ve üzeri 100 g toprak ile kapatılmıştır. Daha sonra gemfibrozil ve β-estradiol un 100 ml suda çözünürlükleri belirlenerek, çözeltileri hazırlanmıştır. 14 Gün boyunca belirlenen farklı konsantrasyonlarda (5 mg/mL, 25 mg/mL, 125 mg/mL) buğdaylar tarla kapasitesine uygun olarak sulanmıştır. Buğdaylar 14 gün sonunda hasat edilerek, elektrolit sızıntı, lipid peoksidasyon seviyesi (malondialdehid olarak), H2O2 içeriği, karotenoid miktarları ve antioksidan enzimlerden katalaz, peroksidaz, süperoksit dismutaz enzim aktivitesi belirlenmiştir. Kontrol örnekleri ile farklı konsantrasyonlarda yetiştirilen örnekler arasında SPSS 19 istatistik paket programı kullanılarak %95 güven aralığında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, hem β-estradiol hemde Gemfibrozil uygulanan örneklerde konsantrasyon artışına bağlı olarak fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerde ciddi oranda artış olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan istatistiksel değerlendirmelerde kontrol örnekleri ve farklı konsantrasyonlar da yetiştirilen buğdaylar arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Genel olarak verilere bakıldığında β-estradiol de artışın daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physiological and some biochemical effects (antioxidative mechanisms). In our research wheat (Triticum aestivum L. cv besjusta) plant and two different drug substances β-estradiol and Gemfibrozil that are consumed mostly in daily life were used as model organism. During experiment 7 g wheat germ, perlite and animal manure mixed then planted with 600 g of soil and covered with 100 g of soil. Then solubility of Gemfibrozil and β-estradiol in 100 ml water was determined and solutions were prepared. For 14 days wheat was watered accordance with field capacity in different specified concentrations (5 mg/mL, 25 mg/mL, 125 mg/mL). Wheat were harvested after 14 days, electrolyte leakage, lipid peroxydation level (as malondialdehyde), H2O2 content of quantities of carotenoids and antioxidant enzymes catalase, peroxidase, superoxide dismutase enzyme activity was determined. Control samples and samples grown in different concentrations are evaluated statisticaly with SPSS 19 statistical package program between at 95% confidence intervals. Consequently, due to increased of concentration in the samples that were administered β-estradiol and Gemfibrozil there was significant increases in physiological and biochemical parametersrIn addition, in the statistical evaluation significant differences were observed between control samples and wheat samples cultivated in different concentrations. Looking at the data overall increase in β-estradiol has been found to be more.