Erzincan ilinde Demodex folliculorum ve Demodex brevis (Acari:Demodicidae) yaygınlığı
The incidence of Demodex folliculorum and Demodex brevis (Acari: Demodicidae) in Erzincan province
- Tez No: 449207
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN, YRD. DOÇ. DR. ERHAN ZEYTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Zooloji, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Erzincan ilinde Demodex folliculorum ve D. brevis (Acari: Demodicidae) yaygınlığını belirlemek amacıyla Ekim 2015 - Mart 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Bu kapsamda ilin farklı kesimlerinden ve farklı yaş gruplarından rastgele seçilen 300 katılımcının yanak, nazolabiyal ve çene bölgesinden standart yüzeyel deri biyopsi (SYDB) yöntemi ile örnekler alınarak Demodex varlığı ve cm2'deki sayısı bakımından incelendi. Ayrıca katılımcıların sosyal özellikleri, kişisel hijyen ve alışkanlıkları belirlenerek, biyopsi yapılan bölgede cildin nem, pH ve ısı ölçümleri yapıldı. Tüm bu değişkenlerin Demodex varlığı ve sayısıyla olan ilişkileri araştırıldı. Erzincan ilinde D. folliculorum yaygınlığı %61 (ortalama 14,34/cm2), D. brevis yaygınlığı ise %23,3 (ortalama 3,15/cm2) olarak belirlendi. Demodex spp. yaygınlığının erkeklerde kadınlara göre, yaşlılarda gençlere oranla daha fazla olduğu görüldü. Demodex türlerinin yüzdeki dağılımına bakıldığında enfestasyonun en fazla yanakta olduğu, bunu sırasıyla nazolabiyal ve çene bölgesinin izlediği belirlendi. Diğer taraftan cilt neminin yüksek ve pH'sının düşük olması durumunda Demodex yoğunluğunun azaldığı tespit edildi. Dolayısıyla Demodex kaynaklı cilt hastalıklarında cilt nem ve asitliğinin yükseltilmesi ile enfestasyonun azaltılabileceği, bunun için nemlendirici krem kullanımının, yüz yıkama sayısının ve banyo yapma sıklığının artırılmasının faydalı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the prevalence of Demodex folliculorum and D. brevis (Acari: Demodicidae) in Erzincan province (Turkey) during October 2015 - March 2016. For this purpose, 300 participants were randomly selected from different age groups and from different parts of the province. The skin samples were taken from their cheeks, chins and the nasolabial regions with the method standardized skin surface biopsy (SSSB), and the number of Demodex specimens/cm2 were examined. The social features of the participants, their personal hygiene and habits were determined. Moisture, pH and temperature in the skin area made biopsy were also measured, and the relationships between these variables with Demodex presence were investigated. D. folliculorum prevalence was found as 61% (average 14.34/cm2), and D. brevis prevalence was found as 23.3% (average 3.15/cm2). The density of Demodex mites was higher in men than in women, and also higher in old persons than the young. When examining the dispersion of Demodex mites in the face, the infestation is highest in cheek, and this was followed by nasolabial and chin areas respectively. On the other hand, it is determined that density of Demodex was decreased in high moist skin and low in pH. Accordingly, in skin diseases induced by Demodex mites, the infestation can be reduced by increasing of the skin's moisture and acidity. So it was concluded that usage moisturizing cream and more frequently washing face and bathing would be useful.