Erzincan'a özgü bitki taksonlarının tohum ve meyve morfolojileri
Seed and fruit morphology of plant taxa specific to Erzincan
- Tez No: 449208
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Erzincan'a özgü 16 farklı familyaya ait 23 cins altında yer alan 37 endemik bitki taksonunun tohum ve açılmayan meyve (aken ve nutlet) örnekleri kullanılmıştır. Bu amaçla her bir taksondan 4-5 adet olgun tohum ve meyvelerin genel görünüşleri ve yüzey morfolojileri SEM ve ışık mikroskobu kullanılarak görüntülenmiştir. Örneklerin incelenmesi sonucunda tüm taksonlara ait tohum ve meyve şekli, boyutları, rengi, yüzey hücre şekilleri, hücre kenar şekilleri ve granül tipleri gözlenmiştir. Tohum ve meyve örneklerinin belirgin diken ve dikencik gibi uzantılara sahip olmadıkları ve daha çok step koşullarında hayvanlara tutunmanın dışında diğer dağılım mekanizmalarına sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak birçok familyaya ait taksonların tanımlanmasında, tohum ve meyve yüzey morfolojilerinin çoğu zaman güvenilir bir sistematik karakter özelliği olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Araştırma sonunda Erzincan'a özgü endemik taksonlardan önemli bir kısmının tohum ve meyve morfolojileri ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, seeds and indehiscent fruits (achene and nutlet) samples of 37 endemic plant taxa that rank among 23 genera from different 16 families and that are indigenous to Erzincan were used. For this purpose, general views and surface morphologies of 4-5 mature seeds and fruits from each taxa were displayed by using SEM and light microscope. At the end of the observing of the samples, seed and fruit form, dimension, color, shapes of surface cell, shapes of cell border and granule types that are belong to all taxa were observed. It was stated that seeds and fruit samples don't prominently have stipe such as thorn and pedicellaria and that those have other distribution mechanism apart from holding animals in steppe condition mostly. In addition to that, it was determined that seeds and fruit surface morphologies can be used as a systematic character features in identification of taxa that are belong to those families. At the end of the study, seeds and fruit morphologies of a significant part of endemic taxons which are indigenous to Erzincan were revealed.