Agile software development project evaluation by fuzzy AHP in the view of critical success indicators' success and failure research
Çevik metodolojisi ve kritik başarı faktörleri ile başarı ve başarısızlık göstergelerinin fuzzy AHP kullanılarak önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 449231
  2. Yazar: SEYDİ MİHMANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA, PROF. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, bulanık analitik hiyerarşik proses araştırılarak Çevik Yazılım Geliştirme Sürecinin başarı kriterleri üzerinde uygulaması yapılmıştır. İlk Bölümde Çevik Yazılım Geliştirme Süreçlerinin başarı kriterleri beş ana başlıkta toplanmış ve bunlara ana kriter adı verilmiştir. Bu ana kriterler kendi aralarında alt kriterlere ve alt kriterler ise kendi aralarında detay kriterlere ayrılmıştır. İkinci Bölümde her bir detay kriterin Çevik Yazılım Geliştirme Süreci kullanılarak geliştirilen bir proje üzerindeki etkisi bir anket yardımıyla hem yazılım konusunda hem de Çevik Yazılım Geliştirme Süreci konusunda tecrübeli olan mühendislerin fikirleri alınmıştır. En son olarak, tecrübeli mühendislerin anket sorularına vermiş oldukları cevaplar, soruların ait olduğu detay kriterlerle eşleştirilmiş ve bulanık analitik hiyerarşik proses aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada Chang'ın metodunda tutarlılık oranının hesaplanabilmesi mümkün olmadığından dolayı Buckley'in metodu uygulanarak Çevik Yazılım Geliştirme Süreçlerinde belirlenmiş olan ana kriterlere ait detay kriterler arasında önceliklendirme yapılmış ve her bir ana kritere ait alt kriterler grubunun tutarlılık oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Fuzzy AHP had been investigated, and then it applied on Success Criterions of Agile Software development process. Firstly, success criterions of agile process were gathered in five categories and these categories called as“main criterions”. Each Main criterion made of a few sub-criterions and each sub-criterion also composed of more than detail criterions. Secondly, effect of each detail criterions on a Project which is developed by applying agile process was measured by means of a survey. All participants who answered the survey have experience both software development and agile software development process. Finally, all answers which were given by experienced engineers were mapped to the detailed criterions and next phase, Fuzzy AHP execution on collected data by means of survey, was started. In this phase, Buckley method was used due not to be possible to find consistency ratio by using Chang Method. Thanks to Buckley Method, all detailed- criterions under a main criterion were prioritized and consistency ratio was calculated. Detail criteria who belongs to the main criteria of Agile Software Development