Agile software project evaluation by using partial least squares structural equation modeling (PLS SEM) approach in the view of critical success indicators' failure research
Kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS SEM) kullanarak çevik yazılım geliştirme projelerinde kritik başarısızlık faktörlerinin analizi
- Tez No: 449230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA, PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması ile çevik yazılım geliştirme metodolojisinin ve çevik yazılım projelerinin başarısız olmasına sebep olan kritik faktör ve indikatörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yazılım geliştirme yöntemlerinden biri olan çevik yazılım geliştirme yöntemi, esneklik hususundaki ihtiyacı öngören, tamamlanan ürünün dağıtımı konusuna müşterinin faydasına olacak şekilde katkı sağlayan, yenilikçi ve yaratıcı bir metodolojidir. Çevik yazılım geliştirme yöntemi, yazılım kodunu basit tutmayı, devamlı bir test sürecinin olmasını ve çalışan yazılım parçalarının tamamlanır tamamlanmaz teslim edilmesini esas almaktadır. Çevik yazılım geliştirme yöntemi ile, proje sonunda tek bir büyük parçadan oluşan uygulamanın teslim edilmesi yerine, proje süreci devam ederken, müşteri tarafından onaylanan daha küçük uygulama parçalarının yaratılması ve müşteriye sürekli sunulması hedeflenmektedir. Bir süredir, teknoloji firmalarının, çevik yazılım geliştirme yöntemini projelerinde uygulamak istemesine karşın, verimlilik acısından çevik yöntemi geleneksel yöntemlerden üstün kılan özellikleri, başarı ve başarısızlık faktörleri ile ilgili yeterli bilgi birikimi bulunmamaktadır. Bu nedenle, proje başarısızlıklarını azaltmak, dolayısıyla, para, zaman ve efor kaybını önlemek için, başarısızlığa neden olabilecek proje indikatörlerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, çevik yazılım geliştirme yöntemindeki kritik başarı faktörlerini incelemek ve özellikle, başarısızlık faktörleri ve indikatörleri üzerine odaklanarak, bunların başarısızlık üzerindeki ağırlıklarını saptamak ve olası bir başarısızlığın öngörülüp, bununla ilgili önlem alınabilmesini mümkün kılmaktır. Bu çalışma, geniş bir literatür taraması ile başlamış, (makaleler, teknik raporlar, vb.) araştırma sonucunda başarısızlığa sebep olan faktörler belirlenmiştir. Bu faktörler, literatürde, genel olarak, organizasyonel, insan, süreç ve teknik faktörler olmak üzere, dört farklı kategoride sınıflandırılmaktadır. Ayrıca, her başarısızlık faktörü için bir grup alt faktör belirlenmektedir. Böyle bir sınıflandırma ile başarısızlık faktörlerine çok boyutlu bir bakış açısı sağlanmıştır. Gerekli olan veri, web üzerinden yapılan bir anket aracılığı ile toplanıp, belirlenen kategorilerdeki genel eğilimin saptanması amaçlanmıştır. Toplanan veri, kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS SEM) ile analiz edilmiş ve başarısızlık faktörlerinin çevik yazılım projeleriyle bağlantisi ve ağırlıklı etkisini belirleyen bir yaklaşım sunulmuştur. Önerilen yöntem, başarısızlık kriterlerinin hali hazırdaki durumlarını yansıtırken, bunların etkilerini değiştirmek ve geliştirmek için başlangıç adımı olma özelliği de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the agile software development methodology and the critical factors and indicators that lead an agile project to a failure. One of the software development metholodogies, agile software development (ASD) is an approach for the innovative path that anticipates the demand for flexibility and targets faster and less complicated delivery of the completed project. Agile software development focuses on keeping code simple, testing frequent, and delivering functional parts of the application once and as soon as they are available. The goal of agile software development is to construct small pieces of customer approved applications while the project moves along, instead of delivering the whole product or application once the project is ended. Technology companies have been trying to apply agile software development methodology in their projects; however, agile exercises are known very little about how effective and efficient they are when compared to the traditional methodologies and what their success or failure factors are. In order to reduce or eliminate project failures which cause money, time and labor loss, project indicators need to be examined which lead to the failure. The purpose of this dissertation is to identify criticial success factors in agile software development methodology and specifically focus on failure factors and indicators to conclude their significance of relationship and impact so that the possible failures are determined, predicted and exterminated in advance. The study started by searching the liteature (published in papers, articles and technical reports) to determine the failure factors of agile projects in a multi-dimensional view of failure factors and indicators which were classified into four classifications: organizational, people, process and technical. In addition to that, each and every failure factor was decomposed into a group of sub failure factors and indicators in which this classification helped in obtaining a multi-dimensional view of failure factors that made them more viable. The data were collected through an online survey and the data collection process yielded useful information for the dimensions defined. The data was analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS SEM) to propose an approach to evaluate the adherence of these failure factors in agile projects. The proposed approach is intended to be a preliminary step to change and improve the adherence of these failure factors in agile projects going forward.