Yeraltında gömülü cisimlerin frekans adımlı sürekli radar tekniği ile araştırılması
Bruied object investigation with stepped frequency continious wave radar
  1. Tez No: 449258
  2. Yazar: EBRU EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yer içine gönderilen elektromanyetik dalgalar yeraltındaki gömülü cisimlerden yansırlar. Yansıyan dalgalar çeşitli algoritmaların kullanımı ile analiz edilmektedir. Uygulanan bu algoritmalar neticesinde cisimlerin konum ve derinlik bilgisine ulaşılabilir. Bu çalışmada Frekans Adımlı Sürekli Dalga Tekniği kullanılmıştır. Bu teknikte hasarsız bir şekilde geniş frekans bandında elektromanyetik dalgalar yere verilir ve yeraltından yansıyan sinyaller algılanır. Çalışmanın amacı; Frekans Adımlı Sürekli Dalga tekniğinin sığ jeofizik araştırmalarda kullanılabilirliğini test etmek ve yüksek çözünürlükte radargram görüntüleri elde etmektir. Çalışmada öncelikle uygun frekans anten seçimi, bant genişliği, frekans adım sayısı gibi ölçüm parametreleri belirlenmiş ve daha sonra deney çalışmaları yapılmıştır. Deneylerde kum havuzuna çeşitli derinliklerde nesneler gömülmüş ve Frekans Adımlı Sürekli Dalga Tekniği kullanılarak ölçümler alınmıştır. Alınan ölçüm sonuçlarından 2 boyutlu radargram görüntüleri oluşturulmuş ve radargramlara uygulanan göç algoritması ile de gömülü cisimlerin gerçek konumları belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucundan bu tekniğin uygun frekans band aralığı ve uygun anten türünün seçilmesi durumunda sığ jeofizik araştırmalarda başarılı bir şekilde kullanılacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic waves which are sent through underground are reflected by buried objects. The reflected waves can be analyzed by using some mathematical computations based on various algorithms. The position and depth information can be obtained by using these algorithms. The Stepped Frequency Continuous Wave (SFCW) technique was used in this study. This method is a nondestructive measurement technique which emits electromagnetic (EM) waves through a wideband antenna and collects signals reflected from a buried object or earth material. The aim of the study is to test the usefulness of the method at shallow geophysical survey and is to obtain high-resolution radargram. At first, frequency bandwidth and antenna type, frequency step interval were selected in the study after that the experiment were performed. Various objects were buried inside the sand pool and data were collected using SFCW technique at experiments. 2D dimensions of radargram images were performed from the results of measurements and the real positions of the buried objects were determined by using migration algorithm applied for radargrams. This method has been given very goog solutions in geophysical explorations in case of selecting suitable frequency band interval and type of antennas.