Yapısal eşitlik modelinin imalat işletmelerinde enerji verimliliğinin incelenmesi amacıyla kullanılması
The use of structural equation model in manufacturing enterprises for analysing energy efficiency
- Tez No: 449259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enerji ihtiyacı artan bir eğilim gösterirken, kaynaklar azalan bir eğilim göstermektedir. Ülkemizde enerjinin verimli kullanılmasıyla ilgili çeşitli programlar yürütülmektedir. Enerji verimliliği politikaları ve alınabilecek önlemler, 2 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe konulan 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununa, yayınlanan birçok yönetmeliğe, tebliğ ve 2012 yılındaki Enerji Verimliliği Stratejisine dayanmaktadır. 25 Ekim 2008 tarihli enerji kaynaklarının etkin kullanılmasına yönelik yayınlanan yönetmelik, 27 Ekim 2011 tarihinde önemli değişikliklerle yenilenerek, Enerji Verimliliği Kanunu'nun uygulanması için gerekli olan süreçler belirlenmiştir. Bu bağlamda enerji verimliliği çalışmaları hız kazanmıştır. Ancak, Ülkemizdeki tüm kuruluşları ilgilendiren mevzuatlar ve Enerji Verimliliği Stratejisi konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı gözlemlenebilmektedir. Farkındalığın artması ile mevzuatla beklenen enerji verimliliği artışına da katkı sağlanabileceği açıktır. Günümüzde ise enerjiye olan yoğun talep nedeniyle, pahalı bir enerji türü olan elektriğin etkin kullanılması ve tasarrufunun önemi büyüktür. Yapılan çalışmalarda özellikle gelişmekte olan ülkelerin sanayi sektöründe, enerji tasarrufu potansiyelinin yüksek olduğu görülmektedir. Bu yüksek potansiyelin ekonomiye kazandırılması ise, enerji politikalarının kararlı bir şekilde uygulanmasıyla sağlanabileceği bir gerçektir. Bu bağlamda enerji verimliliğini etkileyen etmenlerin, etki derecelerinin ve aralarında ilişki olup olmadığının belirlenmesi son derece önemlidir. Üretimde enerjinin verimli kullanılmasını etkileyen etmenlerin belirlenmesi konusunda araştırma yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda enerjinin verimli kullanılmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesi araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada, enerji verimliliğini etkileyen etmenleri içeren teorik bir model geliştirilmiş ve bu model bilimsel olarak kabul görmüş ve doğrulanmış bir yöntem olan Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiştir. Geliştirilen model ile ilgili veri, imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerinden anket yöntemi ile toplanmış ve enerji verimliliğini etkileyen dolaylı ve dolaysız etmenler incelenmiş olup, enerji verimliliğini etkileyen etmenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various programs have been carried out on the efficient use of energy in our country. Energy efficiency policies and measures that could be put into effect are based on the Energy Efficiency Law numbered 5627 which was constituted on 2 May, 2007, many regulations issued, notice, and Energy Efficiency Strategy of 2012. The regulation dated 25 October 2008 for the efficient use of energy sources, was renewed with important changes on 27 October 2011; therefore, the necessary processes for the implementation of the Energy Efficiency Law were determined. In this regard, energy efficiency studies have been accelerated. However, it has been observed that we do not have enough information about Energy Efficiency Strategy and the legislations that concern every institution in our country. It is clear that with the increase in awareness will contribute to the increase in energy efficiency which has been expected to be performed with legislation. Today, because of strong demand for energy, the efficient use of electricity which is an expensive kind of energy and energy saving have great importance. In the studies conducted, it has been realized that in industry sector, particularly in developing countries, energy saving is really high. Reintegrating this high potential to economy is only possible through the implementation of energy policies in a determined manner. In this respect, the degree of influence of the factors that affect energy efficiency and determining if they have a relation between them are significant. It makes it necessary to make a research do identify the factors that affect energy efficiency in good manufactring. In that sense, identifying the factors that affect enegy efficiency becomes the subject on the study. In this study, the“Structural Equation Model”which has been scientifically accepted and verified has been used. The data regarding the model conducted, has been collected from the manufacturing businesses through the survey method. The direct and indirect effects that influence energy efficiency have been examined and, thus, the factors that have an impact on energy efficiency have been determined.