RFID sistemleri ve veri madenciliği yöntemleri kullanılarak depo yönetimi ve sağlık sektöründe bir uygulama
An implementation in health sector warehouse management using RFID systems and data mining methods
- Tez No: 449260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN AYDIN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Depo yönetimi tedarik zinciri yönetimi kapsamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Lojistik faaliyetlerde verim artışı uygulamaları insan odaklı olduğu kadar teknolojik unsurlarla da desteklenmektedir. Firmalar maliyetleri düşürürken diğer taraftan müşteri memnuniyetini arttırmak istemektedirler. Aynı süreçte iki farklı isteğe de cevap veren uygulamalardan biri de RFID takip sistemleri ile depo yönetimi olmuştur. RFID etiketler, yazıcılar, okuyucular, antenler, el terminalleri gibi unsurlardan oluşan ve firmaların ERP sistemlerine uyum sağlayan ara yüzlere sahip bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. RFID etiketleri takılan, yapıştırılan ürünlerin takibi oldukça kolaylaşmaktadır. Ürünün nerede olduğu bilgisine gerçek zamanlı sahip olunmakta, sayım dönemlerinde yaşanan işçilik kaybı ve zaman kaybı ortadan kalkmaktadır. RFID sistemi için kullanılan sunucularda RFID takip süreçlerinde oluşan veri yığınları kaydolmaktadır. Firma bu veri yığınları içinde finans, tedarik zinciri, satış gibi bölümlerin ihtiyaç duyduğu bilgileri bulup çıkarmak için veri madenciliği teknikleri kullanabilmektedir. Veri madenciliği sınıflandırma, kümeleme ve birliktelik kurallarına dayalı algoritmalar ile yığınlarca veriden daha önce bilinmeyen bilgilere ulaşmayı başarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Warehouse management has an important place within the scope of supply chain management. increased efficiency in logistics operations are supported by technological applications as well as people-oriented elements. Companies also want to increase customer satisfaction while reducing costs. One of the two different requests to the application of the same process has also been responding with RFID warehouse management. RFID labels, printers, readers, antennas, consisting of elements such as handheld terminals and stands out as a technology compatible with ERP systems. Tracking of RFID tags attached to products is quite easy. Real time inventory and logistics information is shared at any stage of the supply chain by the supplier, manufacturer, distributor and retailer. Stacks of data that occur in RFID tracking process is recorded in the server. Company can use data mining techniques to find the information that finance, supply chain,sale departments need in this data stacks. Data mining is able to reach previously unknown information using data stacks with the classification, clustering and association algorithms.