İnovasyon karakteristiği ve ürün kimliği bütünlüğü ilişkisinin televizyon endüstrisi örneği ile incelenmesi
Exploration of correlation between innovation capabilities and brand identity integrity through television industry
- Tez No: 449301
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ERDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışma, firmaların inovasyon karakteristiği ile ürün kimlik bütünlükleri arasındaki ilişkinin, inovasyonun küresel dağılımı ile ilgili teorilerin de dikkate alınması ile, televizyon sektörü üzerinden açıklanması amacı ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle literatürdeki inovasyon kavramı, inovasyon ile ilgili döngüsel modellere de değinilerek incelenmiştir. İnovasyon ve tasarımı faaliyetleri kapsamında değerlendirilen bir diğer kavram olan pazarlama kavramının zaman içerisindeki değişimi değerlendirilmiştir. Daha sonra, bahsedilen kavramlar ile ürün tasarımı davranışları arasındaki olası ilişkiler irdelenmiş ve ülkelerin inovasyon döngüsü içerisindeki konumları da düşünülerek firmalarda beklenebilecek inovasyon davranışları ile tasarım davranışları saptanmaya çalışılmıştır. İlerleyen bölümlerde, inovasyon kavramı, yakın tarihli yazın ile birlikte teknoloji ve anlam olmak üzere iki eksende, radikal ve artımlı karakteristikler çerçevesinde irdelenmiştir. Böylelikle firmalardaki olası inovasyon davranışları, tasarım kavramını da içine alacak şekilde tanımlanmış ve çalışma için teorik zemin oluşturulmuştur. Ürün kimliği bütünlüğünün, inovasyon davranışları ile ilişkilendirilmesi, stratejik ve bilişsel olmak üzere iki ayrı yönden incelenmiştir. İnovasyondaki radikal ve artımlı nitelikleri tanımlayan kavramlar içerisinde, stratejik ve bilişsel yönden dağınık veya bütüncül ürün kimliğine işaret edenler belirlenerek, kavramlar arasındaki ilişki kurulmuştur. Kurulan teorik ilişkiler üzerinden Türkiye'deki ve yurt dışındaki televizyon üreticisi firmaları inovasyon karakteristiği ve ürün kimliği bütünlükleri yönünden değerlendirilmiş ve kavramlara arasındaki ilişkilendirmeler incelenen vakalarda da aranmıştır. Tezin sonucunda inovasyon karakteristiği ve ürün kimlik bütünlüğü kavramları arasındaki ilişkiler saha araştırmaları ile desteklenerek açıklanılmaya çalışılmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere değerlendirilme modelleri önerilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is done in an effort to explain the relationship between innovation characteristics and product identity consistency through television industry, while keeping global innovation cycles in consideration. Within the scope of this study, the concept of innovation in literature was examined through lifecycle models built for explaining the global spread of innovation. The change of innovation and marketing, which is another issue that can be regarded as a design-related concept, was also examined through eras defined in literature. Subsequently, possible relations between these concepts and design were evaluated on a theoretical basis, and innovation characteristics and design actions that can be expected from companies were examined regarding countrys' position within innovation lifecycle. In the following sections, innovation concept is evaluated based on recent studies on the technology and meaning aspects within a framework of radical and incremental characteristics. Therefore the possible innovation behaviours of companies are formed as a base for the study with inclusion of design. The examination of the relation between product identity consistency and innovation characteristics is done in two aspects as“strategical”and“cognitive”. Within the concepts and characteristics that define radical and incremental characteristics, the aspects that address consistent or divergent product identity through strategical and cognitive issues are defined to give an explanation to the theoretical link between two issues. Through the theoretical relations that are set, global television companies that are based in Turkey and abroad are evaluated regarding innovation characteristics and product identity consistency, and the theoretical links between these two concepts are sought in those cases. As a result of the study, the relations between innovation characteristics and product identity consistency are hinted with the help of case studies. Research models are proposed and interpreted to be implemented in this study.