Gelibolu Yarımadası kumtaşlarının jeolojik ve yapısal özelliklerinin mimaride kullanıma etkilerinin analitik yöntemlerle değerlendirmesi
Evaluation of the effects of using in architectural of structural and geological characteristics of Gallipoli Peninsula sandstones by analytical methods
  1. Tez No: 449300
  2. Yazar: HALUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇORAPÇIOĞLU, PROF. DR. BEKTAŞ UZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Gelibolu Yarımadası'nda dağılım gösteren kumtaşları, geçmişten günümüze kadar başta Gelibolu merkez olmak üzere diğer yerleşimlerde de mimari yapılarda kullanılmaktadır. Gelibolu kumtaşlarının yapı taşı olarak kullanımlarının yaygınlığı, mekanik özelliklerinin yüksek dayanımlı olması, sert ve aynı zamanda kolay işlenebilirliği, ayrıca ayrışmaya karşı dirençli oluşu ile renk ve görsel değer bakımından çeşitlilik sunmasından kaynaklanmaktadır. Gelibolu yarımadasında jeolojik açıdan yaygın yüzey veren kumtaşlarının saha ve yapısal özelliklerinin ortaya konması, mimari kullanımdaki yerinin ve öneminin analitik yöntemlerle belirlenmesi bu çalışmanın esas amacıdır. Bu bağlamda, kumtaşlarının jeolojik ve yapısal, mineralojik-petrografik, jeokimyasal, fizikomekanik özellikleri ve ısıl parametreleri tespit edilmiş olup tüm bu özelliklerin birbirleriyle olan ilişkileri, benzerlik ve farklılıkları jeokimyasal sınıflandırma yöntemleri, temel bileşen analizi, kümeleme analizi ve regresyon analizleri ile ortaya konularak Gelibolu kumtaşlarının mimaride kullanım olanaklarına olan etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sandstones distributed on the Gallipoli Peninsula has been used for architecture primarily in the center of Gallipoli as well as other settlements from past to present day. The prevalence of the use of Gallipoli sandstones as building block is due to the high strength mechanical properties, rigid and at the same time easy workability, resistance to decomposition as well as presenting diversity in terms of color and visual value. The main purpose of this study is to put forth the field and structural properties of geologically common sandstones in Gallipoli peninsula; and to determine the place and importance of the use of Gallipoli sandstones in architecture by analytical methods. In this respect, geological and structural, mineralogical-petrographical, geochemical, physico-mechanical properties as well as thermal parameters of sandstones were determined; then the effects on the possible use of Gallipoli sandstones in architecture was evaluated by revealing the relationship, similarities and differences among all these features through geochemical classification methods, principal component analysis, cluster analysis and regression analysis.