Statistical randomness testing of second round candidate algorithms of the Caesar competition
Caesar yarışmasına katılan ikinci tur aday algoritmaların istatistiksel rastgelelik testleri
- Tez No: 449305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Simetrik anahtarlı şifreleme çalışmalarını geliştirmek için NIST ve IACR tarafından birçok yarışma düzenlenmiştir. Son zamanlarda kimlik denetimini sağlayan şifrelemenin önemi hızlı bir şekilde artmaktadır çünkü bütünlüğün, gizliliğin ve kimlik denetiminin aynı anda sağlanmasına ihtiyaç vardır. Bu tür güvenliğe ihtiyaç duyulmasından dolayı, Ocak 2013'te Erken Simetrik Kripto Çalıştayında CAESAR Yarışması duyurulmuştur. Bu yarışma IACR tarafından yürütülmektedir ve final algoritmalarını bu araştırma grubu seçecektir. Yarışma boyunca her turun sonunda birtakım algoritmalar elenecektir. Sonuç olarak, algoritmaların analizi CAESAR Yarışması için çok önemlidir. Bu amaçla, biz yarışma devam ettiği sürece AEGIS, Ascon, Joltik, MORUS, Pi-Cipher and Tiaoxin adlı algoritmalara istatistiksel rastgelelik testlerini uyguluyoruz. Bu tezde, biz istatistiksel rastgelelik testlerini kullanarak CAESAR Yarışması algoritmalarının analizine odaklandık ve algoritmaların istatistiksel rastgelelik testlerine göre hangi tur sayısına kadar rastgele davrandıklarını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In order to improve symmetric key research several competitions had arranged by organizations like NIST and IACR. In recent years, the importance of authenticated encryption has rapidly increased because of the necessity of simultaneously enabling integrity, confidentiality and authenticity. Since the necessity of this kind of security rises, at January 2013, the CAESAR Competition announced at the Early Symmetric Crypto workshop. This competition is run by the IACR and this research community will select the final portfolio algorithm. During the competition, a number of algorithms is eliminated in each round. Therefore, analysis of algorithms are very important for the CAESAR Competition. For this purpose, while the competition continues, we apply statistical randomness testing for the algorithms such as AEGIS, Ascon, Joltik, MORUS, Pi-Cipher and Tiaoxin. In this thesis, we have focused on the analysis of the algorithms participated in CAESAR Competition using statistical randomness tests and observe that up to how many rounds, those algorithms, behave random according to statistical randomness tests.