Modeling and analysis of incremental sheet forming
Artımlı sac şekillendirme'nin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 449311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OMER MUSIC, YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artımlı Sac Şekillendirme (ASŞ), sacı bir şekillendirme ucu ile sacta lokal plastik deformasyon oluşturacak şekilde kuvvet uygulayarak şekillendiren esnek bir prosestir. Şekillendirme ucunun tek bir noktaya ya da noktalara dokunmasına göre ve yarı kalıplı ya da tam kalıplı olmasına göre sınıflara ayrılır. Şekillendirme ucu bilgisayar destekli bir CNC dik işleme tezgâhına bağlanarak, önceden oluşturulan (istenen şekle göre) takım yolunun koordinatlarına göre şekillendirme işlemini gerçekleştirir. Artımlı Sac Şekillendirme yöntemi üretim süresinin uzunluğundan dolayı seri üretime uygun değildir. Seri üretim için genellikle metal şekillendirme proseslerinden olan derin çekme ve presleme tercih edilmektedir. Bu yüzden çoğunlukla düşük adetli üretimler ve prototip imalatı için tercih edilir. En büyük avantajları kalıp maliyetini ortadan kaldırmak, müşteri odaklı üretime olanak sağlamak ve parça boyutuna göre üç eksenli CNC dik işleme tezgahında üretim yapılabiliyor olmasıdır. Tezin amacı ise Artımlı Sac Şekillendirme yönteminin Sonlu Elemanlar Yöntemi ile modellenmesi ve mekaniğinin incelenmesidir. Yaygın olarak kullanılan (tam geometri) modellerin hesaplama süresi oldukça uzundur. Süreyi kısaltmak için duruma özel (kısmı geometri) model geliştirilmiştir. Geliştirilen model, hesaplama süresi ve geometri açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu model kullanılarak, bu yöntemin mekaniği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Incremental Sheet Forming (ISF) is a flexible process that forms sheet by creating local plastic deformation on the sheet by applying pressure with a forming tool. It is divided into classes by the forming tool's one or many points of contacts on the sheet and the usage of partial die or full die. The forming process is generally done by attaching the forming tool to a computer aided vertical milling CNC machine, which follows a pre-defined (according to desired shape) tool path coordinates. Incremental Sheet Forming method is not suitable for serial productions because of the manufacturing time. Generally, for mass production, deep drawing or stamping is preferred. Therefore, it is preferred for low volume production or prototype manufacturing. The major advantages of ISF are to eliminate the die cost, enablingcustomer-oriented production and its ability to do the manufacturing on a relatively simple three-axis vertical CNC milling machine. The aim of this thesis is to model the process using Finite Element Method and to investigate its mechanics. The computational time for a conventional (full-geometry) model is high, so a set of simplified (partial-geometry) models are developed to reduce computational time. Simplified models are compared to conventional models in terms of both computational time and geometry. Finally, simplified model is used to examine the process mechanics.