Comparison and integration of RFID based navigation system algorithms
RFID bazlı navigasyon sistem algoritmalarının karşılaştırılmaları ve entegrasyonu
- Tez No: 449334
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin ana çalışma konusu, farklı konum hesaplama algoritmalarını kullanarak, küçük ölçekli bina içi uygulamarında kullanılmak üzere hareket halindeki bir nesnenin konumunu bulmak ve bu nesneyi takip edebilmeyi ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılmak üzere, RFID sistem görüş menzil problemi olmadığından dolayı tercih edilmiş ve pasif bir RFID etiketi hem batarya tüketimi hem de gerçek zamanlı uygulamalar için daha kullanışlı olaması sebebiyle seçilmiştir. Üç farklı konum hesaplama algoritmaları olan Üçgenleme, Ağırlık Merkezli Konumlandırma ve Bayes Karar Algoritması araştırılmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bayes Karar Algoritması ayrıca Kalman filtre ile entegre edilmiştir. Bu tez çalışmasında hareketli bir nesnenin anlık konumunu bulabilmek için, elektromanyetik teori ve RF bilgisinin yanı sıra sinyal işleme ile ilgili bilgileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis study reveals localization finding of a mobile object for small scale indoor environment by using several different location estimation algorithms. The RFID system is preferred to use in the thesis due to non line of sight problem and the passive RFID tag was chosen for both in saving in battery consumption and being more practical in real time application. Three different location estimation algorithms were searched and compared each other as follows: Triangulation, Weighted Centroid Localization (WCL) and Bayes Decision Rule. Bayes Decision Rule is also integrated with Kalman filter. The study requires signal processing techniques with electromagnetic theories and radio frequency (RF) knowledges for finding the current position of the mobile object.