Indoor radio propagation studies in industrial environments
Endüstriyel ortamlarda bina içi radyo yayılımı çalışmaları
- Tez No: 449335
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi ve OSTIM sanayi bölgesinde bulunan endüstriyel ortamlarda yapılan yol kaybı ve geçici sönümleme ölçümlerinin sonuçlarını içermektedir. Dokuz farklı fabrika kanalında yapılan bu deneyler, 315 MHz, 434 MHz, 868 MHz, 915 MHz ve 2400 MHz bantlarında gerçekleştirilmiştir. Yol kaybı ölçümleri yapılırken farklı anten yüksekliklerinin etkisi de dikkate alınmıştır. Ayrıca, açık ve kapalı görüş linkleri üzerinde yapılan geçici sönümleme ölçümleri de bu çalışmada verilmiştir. Yapılan bu çalışmanın amacı farklı fabrika ortamlarının sinyal yayılım davranışları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışma özellikle fabrika içlerinde kullanılan kablosuz sistemlerin etkili kullanımına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis work provides empirical data collected from industrial environments in Sincan First Organized Industrial Zone and OSTIM in Ankara. In nine different factory channels, path loss and temporal fading measurements at the frequencies 315 MHz, 434 MHz, 870 MHz, 915 MHz and 2400 MHz are presented. Path loss measurements were carried out considering different antenna heights. Furthermore, temporal fading statistics derived from measurements over line of sight and non-line of sight links in some industrial environments are given. The aim of this study is to understand in-factory radio signal propagation according to the experiment results. This study will clarify the efficient usage of wireless devices in different factory environments.