Türkiye demiryolu yurtiçi yük taşıma talebinin yapay sinir ağlarıyla modellenmesi
Neural network modelling for Turkey national railway load carrying demand
- Tez No: 449356
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TORTUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ulaşım sektörünün insan yaşamında tartışılmaz bir yeri vardır. İnsanların ulaşım ihtiyacı gün geçtikçe çoğalan nüfusla birlikte sürekli artış göstermektedir. Ekonomik büyüme ve yaşam standartlarının gelişmesiyle birçok ülke ve şehrin ulaşma talebinde artış görülmüştür. Demiryolu ağı sayısının, kent ulaşım planlamalarını, altyapı iyileştirme çalışmalarını, ulaşım yönetimini ve ilgili diğer alanları etkileyen anahtar bir faktör olması, ülkemizde ulaşımı geliştirme çalışmalarını oldukça gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, demiryolu yurtiçi yük taşıma talebini planlama çalışmalarında önemli bir rol oynamaktadır. İnsanların yeme, içme, giyinme, bir yerden bir yere seyahat etme vb. gibi gereksinimlerindeki artış ulaşım alanında ki alternatifleri ve ulaşım kalitesini artırma talebini zorunlu kılmıştır. Kavram, genel olarak bilinen ve çalışmalarda kullanılan tanımıyla; demiryolu yük taşıması, demiryolu hattı uzunlukları, nüfus, enerji tüketimi ve Türkiye geneli taşınan toplam yük miktarı verileri kullanılarak yapay sinir ağlarıyla (YSA) modellenmeye çalışılmıştır. YSA modelinin, klasik modellere göre demiryolu yük taşıma talebinin doğrusal olmayan davranışını temsil etmede daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The transport sector has an undisputed place in human life. People need transport access to continuous increase day by day with growing population. İncrease in demand in many countries and reach the city has seen the development of economic growth and living standards. The number of rail network, urban transport planning, infrastructure improvements, transportation management and other related areas is a key factor affecting our country made it quite necessary to improve the work of transportation. In this context, it plays an important role in domestic rail freight demand planning. People eating, drinking, dressing, etc. to travel from place to place. Alternatives that the increase in the transportation field and has made it mandatory requirements such as the demand for improving transport quality. Concept generally known and used in studies by the definition; Rail freight transport, railway line length, population, energy consumption and Turkey on artificial neural networks using general cargo transported a total amount of data (ANN) aimed to model. ANN model, the demand for rail freight transport has been shown to be more successful than conventional model to represent the non-linear behavior.