İnfantil hipertrofik pilor stenozunda ultrasonografik volümetrik ölçümünün tanı değeri
  1. Tez No: 44937
  2. Yazar: RIDVAN ZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 ÖZET Bu araştırmada projektil kusma ve kilo kaybı görülen ço cuklarda İHPS şüphesi nedeniyle ultrasonograf ik olarak volümetrik hesaplama yapılmış ve gerçekten ÎHPS bulunan bebekler diğer olgulara nazaran belirgin şekilde yüksek değerler vermiştir. 50 olgu arasında 23 tanesine (% 48) ÎHPS tanısı konmuş ve bu olgular klinik olarak da doğrulanmıştır. Konu ile ilgili literatür gözden geçirilerek elde ettiğimiz bulgularla karşılaştırılmış ve bulgularımızın literatür bulguları ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
47 ingilizce özet Due to infantile hypertrophic pyloric stenosis suspection, in this research ultrasonographic volumetric measurement has been applied to the children who have projectile vomiting and weight loss, and it is found out that babies with infantile hypertrophic pyloric stenosis have given particularly high results. Out of 50 cases, 23 (% 48) of them have been diagnosed with infantile hypertrophic pyloric stenosis and these also have been confirmed clinically. Literature related to the subject have been reviewed and compared with the findings accumulated and these findings have been found in accordance with literature findings.