Deneysel hipertrofik pilor stenozunda botulinum toksininin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of botulinum toxin on experimental hypertrophic pyloric stenosis
  1. Tez No: 542706
  2. Yazar: MEHMET SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda deneysel hipertrofik pilor stenozu(HPS) modelinde, pilorik kasa Botulinum toksini (BT) enjekte ederek hipertrofik pilor kası üzerindeki etkilerini gözlemledik. Amacımız deneysel olarak oluşturulmuş pilor stenozu olgularının BT enjeksiyonu ile tedavi edilebileceği hipotezinden yararlanılarak gerçek hastalarda bu alternatif tedavi seçeneğinin uygulanabilirliğini incelemek. Çalışmaya 32 adet Wistar-Albino cinsi yenidoğan sıçan dahil edildi. Kontrol grubuna (CG, n=6) hiçbir müdahale yapılmadı. Nw-nitro-l-arginine methyl ester hydrochloride (L-NAME) grubuna (LNG, n=6) doğduğu ilk günden itibaren 14 gün boyunca intraperitoneal olarak 100 mg/kg/g L-NAME verildi. Sham grubuna (SG, n=10) doğduğu ilk günden itibaren 14 gün boyunca intraperitoneal olarak 100 mg/kg/g L-NAME verilip 21. günde açık cerrahi yöntemle pilorik kasa 0,2 ml serum fizyolojik enjekte edildi. Botulinum toksini grubuna (BTG, n=10) doğduğu ilk günden itibaren 14 gün boyunca intraperitoneal olarak 100 mg/kg/g L-NAME verilip 21. günde açık cerrahi yöntemle pilorik kasa 20 U/kg Botox enjekte edildi. Tüm sıçanlar 35. günde sakrifiye edilerek histopatolojik inceleme amacıyla pilor kası çıkarıldı. Grupların total ve sirküler kas kalınlıkları karşılaştırıldığında L-NAME grubunun total kas kalınlığının kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek ölçüldüğü gözlendi (p=0,031). Bu da bizim için deneysel bir HPS modeli oluşturdu.
Özet (Çeviri)
MEDICAL SPECIALTY THESIS / Konya, 2019 In our study, in the experimental hypertrophic pyloric stenosis (HPS) model, we observed the effects on the hypertrophic pylor muscle by injecting pyloric muscle Botulinum toxin (CT). Our aim is to examine the feasibility of this alternative treatment option in real patients by using the hypothesis that experimentally generated pyloric stenosis cases can be treated with CT injection. Twenty-two Wistar-Albino newborn rats were included in the study. No intervention was done on the control group (CG, n = 6). 100 mg / kg / g L-NAME was given intraperitoneally to the Nw-nitro-1-arginine methyl ester hydrochloride (L-NAME) group (LNG, n = 6) for 14 days from the first day of birth. Sham group (SG, n = 10) was given intraperitoneally 100 mg / kg / g L-NAME for 14 days from the first day of birth and 0.2 ml of saline was injected with pyloric muscle by open surgery on the 21st day. Botulinum toxin group (BTG, n = 10) was given 100 mg / kg / g L-NAME intraperitoneally for 14 days from the first day of birth. All rats were sacrificed on the 35th day and the pylor muscle was removed for histopathological examination. When the total and circular muscle thicknesses of the groups were compared, it was observed that the total muscle thickness of the L-NAME group was significantly higher than the control group (p = 0.031). This created an experimental HPS model for us.