Smilax excelsa ekstraklarının ames/salmonella/mı̇krozom test sı̇stemı̇ ı̇le antı̇mutajenı̇k etkı̇sı̇nı̇n araştırılması
Investigation the anti-mutagenic effects of Smilax excelsa L. extracts by ames/salmonella/microsome test system
  1. Tez No: 449421
  2. Yazar: ELVAN AZAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Smilax excelsa yaprak ve meyve ekstraktlarının antimutajenik aktiviteleri Ames/Salmonella/mikrozom test yöntemi ile incelenmiştir. 10-100 mg/ml dozlarında yaprak ve meyve ekstraktlarının sitotoksik etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Antimutajenite çalışmaları S9 (+) ve S9 (-) olmak üzere Salmonella typhimurium TA 98 ve TA 100 suşları ile gerçekleştirilmiştir. Maksimum antimutajenik etki yaprak ekstraktı ile 100 mg/ml dozunda TA98 suşu üzerine S9 karışımı yokluğunda %88 olarak elde edilmiştir. Ayrıca, Smilax excelsa bitkisinin tüm ekstraktlarının güçlü antimutajenik aktiviteye sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaf and fruit extracts of Smilax excelsa, were investigated for antimutagenic activity by Ames/Salmonella / microsome test method. Fruit and leaf extracts was not observed the cytotoxic effect with 10-100 mg/ml doses. Antimutagenity analysis were studies with S9(+) and S9 (-) on Salmonella typhimurium TA 98 and TA 100 strains. Maximum antimutagenic activity was observed with leaf extracts at 100 mg/ml dose on TA 98 strain in the absence of S9 as 88%. And also all the extracts of Smilax excelsa showed strong antimutagenic activity.