Gelevera deresi (Espiye-Giresun) fitoplanktonu ve mevsimsel değişimi üzerinde bir araştırma
An investigation on phytoplankton of Gelevera stream and its seasonal variation (Espiye-Giresun)
- Tez No: 449422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelevera Deresi'nin alg florası ve mevsimsel değişimi ile bu değişimi etkileyen bazı fiziksel ve kimyasal faktörler Haziran 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında incelenmiştir. Gelevera Deresi'nin fitoplanktonunda Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanobacteria, Euglenozoa, Miozoa divizyolarına ait 103 takson tespit edilmiştir. Gelevera Deresi alg florasında Bacillariophyta divizyosu üyeleri tür sayısı ve yoğunluğu bakımından hakim olmuştur. Gelevera Deresi'nin fitoplankton tür çeşitliliğinin saptanmasında Shannon-Weaver Çesitlilik ve Düzenlilik İndisleri ve (Cluster) Kümeleme Analizi kullanılarak komünite yapısı özetlenmiştir. Ayrıca, Gelevera Deresi'nin ekolojik şartları değerlendirilerek fitoplankton fonksiyonel grupları belirlenmiştir. Gelevera Deresi'nde 8 fonksiyonel grup (D, P,TC, TB, F, L0, X1 ve MP) tespit edilmiştir. Bu fonksiyonel gruplardan D, P ve TB gruplarına ait türler sık bulunan türler olmuştur. Shannon çeşitlilik indeks değerleri 0.60 (2012 Kasım) ile 1.21 (2012 Eylül) arasında değişim gösterirken, düzenlilik indeksi değişimlerine göre, en düşük indeks değeri 2012 Kasım ayında 0.58, en yüksek indeks değeri ise 2012 Temmuz ayında 0.97 hesaplanmıştır. Gelevera Deresi'nde yapılan Cluster Kümeleme Analizi sonuçları tespit edilen bulguları desteklemiştir. Klorofil-a miktarı fitoplanktonun yoğunluğuna paralel bir gelişim göstermiştir. Gelevera Deresi fitoplankton florasında toplam organizma miktarı yağışın arttığı aylarda azalış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Algal flora of Gelevera Stream and its seasonal variation and some physical and chemical factors effecting the seasonal variation were investigated between May 2012 and May 2013. A total of 103 taxa were identified belonging to the divisio of Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanobacteria, Euglenozoa, Miozoa in the phytoplankton of Gelevera Stream. Shannon-Weaver diversity and evenness were used to determine phytoplankton diversity. Community structure was defined by Cluster analysis in the Gelevera Stream. Moreover, phytoplankton functional groups of the Gelevera Stream were determined by evaluating ecological conditions. In the Gelevera Stream 8 functional groups (D, P, TC, TB, F, L0, X1 ve MP) were determined. D, P and TB groups of species were found to be commonly found. While Shannon Diversity Index value varied between 0.60 (November 2012) and 1.21 (September 2012), the lowest evenness value 0.58 was calculated in November 2012, the gihest evenness value 0.97 was calculated in July 2012. The results of Cluster analysis supported the detected findings in the Gelevera Stream. Chlorophyll a showed a parallel development with phytoplankton diversity.Total organism numbers in the phytoplankton floradecreased in the months of increased rainfall in the Gelevera Stream.