Bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile medikal sektöründe tedarikçi seçimi
Supplier selection in medical sector with fuzzy multiple criteria decision making methods
- Tez No: 449485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Üretim sistemleri için malzeme temin aşamasında tedarikçi seçimi önemli bir karardır. Yanlış tedarikçi seçimi, işletmenin performansını ve verimliliğini olumsuz yönde etkiler. Tedarikçi seçim kararını vermek için farklı çözüm yöntemleri ele alınabilmektedir. İşletmeler için tedarikçi seçimi, nitel ve nicel birçok kriter içermesinden ötürü çok kriterli karar verme problemi olarak ele alınabilmektedir. Bu çalışmada Ankara' da medikal sektörde faaliyet gösteren bir işletmenin tedarikçi seçimi problemi ele alınmıştır. Tedarik zincirinin karmaşık yapısı içinde amaca hizmet eden bir tedarikçi seçimi probleminde kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesinde bulanık AHP yaklaşımı, alternatiflerin değerlendirilmesi aşamasında ise bulanık MOORA, bulanık VIKOR ve bulanık PROMETHEE yaklaşımlarından yararlanılmış ve tedarikçilerin öncelik sıraları hesaplanmış, elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu sayede yöneticilere tedarikçi seçiminde karar desteği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Production systems is an important decision for the supply of the material at the stage of the supplier selection. The wrong choice of suppliers affect the business performance and efficiency negatively. Supplier selection decision can be taken for a different solution methods. Choice of suppliers for businesses can be considered as multi-criteria decision-making problems because it contains many qualitative and quantitative criteria. . In this study, a supplier selection problem of a company which is located in Ankara and activated in medical sector is handled. Supply chain's complex structure serving the purpose of a supplier selection problems. The fuzzy AHP approach was used to determine the weights of criteria and fuzzy MOORA, fuzzy VIKOR and fuzzy PROMETHEE approaches were utilized in the evaluation of alternatives. And then suppliers priority ranking was calculated and obtained results was evaluated comparatively. In this way, this study is support managers for the supplier selection decision.