Türkiye'deki sosyal politikaların aile merkezliliğine babalık tecrübesinden bakmak: Ankara örneği
Looking the family-oriented social policy in turkey through the experience of fatherhood: The case of Ankara
  1. Tez No: 449512
  2. Yazar: GÖKHAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu araştırmanın amacı babalık deneyimleri aracılığıyla aileye daha yakından bakmak ve Türkiye'deki aile merkezli sosyal politikaların ve buna bağlı olarak sosyal hizmetlerin eleştirisi yapmaktır. Bu eleştiri temel olarak Türkiye'de sosyal politikaların bir sosyal yardım rejimine dönüşmesiyle imkansızlaşması ve bu imkansızlığın gölgesinde sosyal hizmetlerin de imkansız hale gelmesi temelinde oluşmuştur. Bahsi geçen amaç doğrultusunda Ankara'da ikamet eden, çeşitli sosyo-ekonomik ve eğitimsel özelliklere sahip olup on sekiz yaşının altındaki çocuklarıyla aynı hanede yaşayan çalışan babalarla görüşülmüştür. Babalarla yapılan derinlemesine mülakatlar Atlas.ti bilgisayar programı yardımıyla analiz edilerek şablon analizine tabi tutulmuş ve bulgular da yapısal-inşacı yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan babaların kendi aileleri ve kök aileleri çeşitli yönlerden karşılaştırılmış, aile içerisindeki cinsiyet rejimi, erkeklik krizinden etkilenme biçimleri ve sosyal politikalara ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede araştırma sürecinde ortaya çıkarılan Simetri-Asimetri Çerçevesi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda babaların aile içerisindeki konumlarının toplumsal yapıya ilişkin çeşitli etkenlerden etkilendiği gibi, katılımcı babaların sahip olduğu ataerkil değerlerin de etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, katılımcı babaların aile içerisindeki tecrübeleri Türkiye'deki sosyal politikaların aile merkezliliğini gösterme çabasına yardımcı olmak üzere kullanılmıştır. Bu çabanın sonucunda Türkiye'de sosyal politikaların aile merkezli olarak gerçekleşmesinin bireylerin insan haklarına erişimine engel oluşturduğu gösterilmiştir. Bu sonuçtan hareketle Türkiye'de birey haklarını temel alan bir sosyal politika anlayışının benimsenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to look into the family more closely through the experiences of fathers and fatherhood besides making the criticism of the family centered social policies and social services in Turkey. This criticism is shaped upon the impossibility of social policies in Turkey due to their transformation into a regime of social aids and under the shadow of this, the impossibility of social services follows. In the direction of the aim of this study, working fathers from different socio-economic statuses and various education levels who are living with their children below eighteen years of age in the same household. The deep interviews with the fathers had been analyzed with the Atlas.ti program and subjected to template analysis. The findings had been evaluated with structural constructivism. Participants' family of origin and their families had been compared and their views on gender regime within their families, the ways they are affected by masculinity and their views on social policy had been evaluated. The evaluations had been carried out with the Symmetry-Asymmetry Framework that had been constructed during the study. The results of the study showed that fathers' positions in the family effected from various factors in the social structure as well as the masculine values they have. Besides, the experiences of fathers had been utilized for the efforts of showing the family-centeredness of Turkish social policies. As a result of these efforts, this study showed that Turkish social policies' family-centered characteristic was hindering individuals from having access to their human rights. From this points of view, it was suggested to internalize an individual centered approach for social policies in Turkey.