Polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile cinsiyet analizi
Method identification using the polymerase chain reaction technique
- Tez No: 44952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET: POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYONU İLE CİNSİYET ANALİZİ Pediatrik yaş grubunda, anormal genetik yapı ile başvuran ya da doğum öncesi cinsiyet analizine gereksinim duyulan, X'e bağlı geçiş gösteren ancak gen dizisi bilinmeyen durumlarda ve adli tıpta cinsiyet analizi gereklidir. Değişik cinsiyet analiz yöntemleri bulunmakta olup bunlardan biri de Polimeraz Zincir Reaksiyonu'dur. Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Pediatrik Klinik Molekûler Patoloji Bilim Dalı Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı kadın ve erkek olgular ite değişik kliniklerden analiz için gelen toplam 30 olguda PCR yöntemi ile cinsiyet tayini yapılmıştır. DNA periferik lenfositlerden ve amniyotik sıvıdaki fibroblastlardan fenol/kloroform ekstraksionu ile elde edilmiştir. Amelogenin genine uyan primer setleri kullanılmıştır. (AMXY-F: 5'- CTGATGCrrTGGCCTCAAGCCTGTG-3); (AXXY-ZR: 5-TAAAGAGAGAGATTCATTAACTTGACTG-3) Sitogenetik incelemesi yapılabilen olgularla PCR sonuçlarının birbiri ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Ancak bu yöntemin dezavantajı olabileceği düşünülen X0 durumda, XX gibi sonuç verdiği gösterilmiştir. Bu olgulardan X'e bağlı geçiş gösteren Mental Retardasyon tanısı alan bir aileye prenatal tam gerçekleştirilerek XX sonucu elde edilip, gebeliğin sürdürülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: METHOD IDENTIFICATION USING THE POLYMERASE CHAIN REACTION TECHNIQUE A method of sex identification using the polymerase chain reaction technique is performed using a pair of nucleotide primers from an X- Y homologous region. In this method, both the X and the Y sequences can be amplified simultaneously, and more importantly, they result in fragments of differents lengths. The success of the prosedüre is therefore monitored by the presence of a X-spesific band while sex is identified by the presence or absence of a Y-spesific band in healthy men and women. This approach provides a rapid,cheap and reproducible method for evaluating sex determination. Thirty samples were included in available cytogenetic data, revealed that PCR for sex determination is a reliable method. During the study a forensic sample and a prenatal diagnosis was also performed. The PCR technique do not give in the presence of cytogenetic abnormalities such as XXY or XO. The PCR gives the result as XY or XX. 27