Hastane enfeksiyonlarında belirlenen ajanlarda plazmid ekstraksiyon metodları ile dirençliğin araştırılması
Determination of bacterial resistance of hospital infections with the use of plasmid extraction
  1. Tez No: 44953
  2. Yazar: YONCA EĞİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
30 ÖZET : HASTANE ENFEKSİYONUNA YOL AÇAN AJANLARDA PLAZMİD“ EKSTRAKSÎYON METODLARI İLE DÎRENÇÜÜ?İN ARAŞTIRILMASI Antibiyotiklerin klinik tıbba girişiyle birlikte Shigellalar ve genel olarak Enterik bakteriler arasında çoklu dirençli suş oranının hızla artış gösterdiği ve bulaşıcı karakterde olduğu ispatlanmıştır. Bu çalışmanın amacı plazmid izolasyon tekniklerini laboratuvar şartlarında kurmak ve Shigellalar baz alınarak hastane enfeksiyonuna yol açan ajanlarda çoklu dirençlilik olgusunu göstermek olarak belirlenmiştir. Plazmid izalasyonu için iki farklı yöntem kullanılmış, ”GTE" Tamponu kullanarak uygulanan teknik laboratuvar şartlarında en iyi sonuç vermiştir. Shigella grubu mikroorganizmaların Sulfametaksozol- Trimethoprim (%77.5), Tetrasiklin (%70), Streptomisin (%85), Kloramfenikol (%22.5), Amikasilin (%15) ve Ampisiline (%27.5) direnç gösterdikleri belirlenmiştir. Klebsiella grubu mikroorga- nizmalann plazmid (+) ve plazmid (-) örneklerinde; Ampisilin, Netilmisin, Sefalotin, Sefuroksim antibiyotiklerine %100 direnç geliştiği görülmüştür. Elde edilen kültür örneklerinde plazmid pozitifliği; Shigella grubu bakterilerde %92.5, Klebsiella grubu bakterilerde %64.2, Salmonella grubu bakterilerde %62.5, E.coli grubu bakterilerde %37.5 ve Serratia grubu bakterilerde %0 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hastane Enfeksiyonları, Plazmid, Bakteri, Shigella, Klebsiella, Salmonella.
Özet (Çeviri)
31 ABSTRACT : Determination of Bacterial Resistance of Hospital infections With The Use of Plasmid Extraction Bacterial resistance of enteric bacteria increased with widespread usage of the antibiotics. The aim of this study was to establish the plasmid isolation techniques and to find out the frequency of resistance of the bacteria such as Shigella, Klebsiella, E. coli, Salmonella and Serratia species. Shigella had resistance to Sulphametaksozol-Trimethoprim (77.5%), Tetracycline (70.0%), Streptomycin (85%), Chloramphenicol (22.5%), Amikacin (15%9) ve Ampicillin (27.5%). Of the Klebsiella group, there was hundred percent resistance to Ampicillin, Netilmicin, Cefolatin, Cefuroxime. Plasmid frequency of the Shigella, Klebsiella, Salmonella, E. coli and Serratia were 92.5%, 64.2%, 62.5%, 37.5%, 0% respectively. Keywords : Hospital Infections, Plasmid, Bacteria, Shigella, Klebsiella, Salmonella.