Türkiye'de müzik teknolojisi eğitimi: Lisans programları ve stüdyo/laboratuvar olanaklarının karşılaştırılması
Music technology education in Turkey: Comparison of undergraduate programs and recording studio/laboratory possibilities
  1. Tez No: 449563
  2. Yazar: SEMİH PELEN
  3. Danışmanlar: DR. AHU KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Müzik Teknolojisi, dünyada hızla yayılmakta olan bir eğitim programının başlığıdır. Ülkemizde de bu başlık altında kurulmuş, üniversite düzeyinde bir çok eğitim programı bulunmaktadır. Fakat, bunlardan bir kısmı zaman içerisinde çeşitli sebeplerden, programlarını ya pasif hale getirip öğrenci alımını durdurmuş, ya da daha kurulma aşamasında olup öğrenci alımına başlamamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de aktif bir biçimde Müzik Teknolojisi eğitimi vermekte olan üniversitelerin lisans programlarına ait sekiz yarıyıllık ders programları incelenmiş, zorunlu ve seçmeli olarak açılan tüm alan derslerinin başlıklar altında sınıflandırılabileceği görülmüştür. Bu doğrultuda; alanla ilgili tüm dersler sekiz kategoriye ayrılarak hangi üniversitenin, Müzik Teknolojisi'nin hangi alt dalına daha çok ağırlık verdiği, derslerin sayıları ve AKTS miktarları baz alınarak saptanmıştır. Ayrıca bu üniversitelerin, varsa kayıt stüdyolarında ve midi laboratuvarlarında bulunan cihaz ve yazılımlarının da marka, model ve adet bilgileri verilerek, ekipman seçimindeki ortaklık ve farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; tüm kategorilere ait en az bir derse sahip tek programın Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı'na ait olduğu, tüm üniversitelerin ders programlarında en geniş yer bulan kategorinin ise“Ses Kayıt ve Prodüksiyon Teknikleri ile İlgili Dersler”olduğu tespit edilmiştir. Stüdyo ve laboratuvar olanakları değerlendirildiğinde;“bilgisayar, yazılım, ses kartı (AD / DA Dönüştürücü), stüdyo monitörü, midi klavye, mikrofon, mikrofon preamfisi”malzemelerinin tüm stüdyolarda en az bir adet bulunduğu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı'nın ise henüz bir kayıt stüdyosuna sahip olmadığı ve derslerin büyük bir bölümünün Anabilim Dalı'na ait midi laboratuvarında işlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca diğer beş üniversiteden ikisinin (Cumhuriyet Üniversitesi, İnönü Üniversitesi) kayıt stüdyolarından hariç olarak birer midi laboratuvarına sahip oldukları, midi laboratuvarlarında ise en az bir bilgisayar ve midi klavyenin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music Technology is headline of a education program which still continiunes to grow world wide rapidly. Also in Turkey there are many education programs have been established under this headline. But as the time passed by either some of them closed their programs for a variety of reasons or have not started yet to get student as a consequence of being at the stage of establihment. In this study, eight term education programs of the universities which continiune their educations actively, have been examined and it has been seen that all obligatory and elective profession courses can be classified under different headlines. In this direction, by dividing all profession courses into eight categories it is determined which university give much importance to which category of courses in the context of number and ECTS credit amounts. Also, by giving the information about brand, model and number of the equipment used in the available recording studios and midi laboratories of these universities, it is aimed to reveal if there are similarities about equipment choice or not. According to obtained results, it is determined that Dokuz Eylul University is the only program has one course at least in every category and the most weighted category by all universities is“Courses About Sound Recording and Production Techniques”. After the evaluation of studio and laboratory opportunities it has been revealed that all recording studios have one computer, software, sound card (AD / DA Converter), studio monitor, midi keyboard, microphone and microphone preamplifier at least. But Çankırı Karatekin University hasn't got a recording studio yet and as consequence of this, many of lectures are given at midi laboratory. Also two of the universities (Cumhuriyet University, Inonu University) have one midi laboratory apart from the recording studios and it was seen that all of the laboratories have one computer and midi keyboard at least.