Türk tiyatrosunda kötücül kadınlar (1960-1980)
Wicked woman in Turkish theatre (1960-1980)
- Tez No: 449562
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma, 1960'lı yıllardan 1980'li yılların sonlarına kadar yayımlanmış on tiyatro eserini kapsamaktadır. Çalışma boyunca, kötülük kavramı ve ilgili olduğu alanlar, toplumda 'kötü kadın' algısının nasıl oluştuğu, kötü kadınların tiyatroda üstlendiği roller gibi temalar incelenmiş ve kötücül kadınlar hakkında ana hatlarıyla bir çerçeve oluşturulmuştur. Seçilen eserler kronolojik bir sıradan ziyade, ele aldıkları kadınlar bakımından kümelendirilmiştir. Böylece farklı formasyonlardan gelen yazarların oyunlarda kadınları kurgulama biçimleri, kadına olan yaklaşımları ve kötülük algısı daha açık bir şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers 10 drama played between 1960 and 1980. It studies the concept of evil, its appertaining areas, how the concept of evil occurs in society and the role of wicked women in Turkish theater and formes a frame of them in a general way. Chosen works are grouped with regard to their theme rather than chronology. Thus fictionalizing of women in dramas by writers of different education backgrounds, their aproaches toward women and the concept of evil are explained more clearly.