Çocukluk çağı travmaları ve bağlanma özellikleri ile obsesif inanışlar ve obsesif-kompulsif belirtilerin ilişkisinde dünyaya ilişkin varsayımların aracılık rolü: Üniversite öğrencilerinde bir değerlendirme
The mediator role of worldview assumptions in the relationship between childhood traumas and attachment features with obsessive beliefs and obsessive-compulsive symptoms: An investigation in university students
  1. Tez No: 449565
  2. Yazar: CANSU ALSANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BARIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ve bağlanma özellikleri ile obsesif inanışlar ve obsesif-kompulsif belirtilerin ilişkisinde dünyaya ilişkin varsayımların aracılık etkisini incelemektir. Bu bağlamda, çocukluk çağı travmaları, bağlanma özellikleri ve dünyaya ilişkin varsayımların obsesif inanışlar ve obsesif-kompulsif belirtiler ile arasındaki ilişkiler sınanmış ve bu değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi farklı üniversitelerde eğitim görmekte olan 432 (% 78.4) kadın ve 119 (% 21.6) erkek olmak üzere 551 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 20.8 (SS = 2.74)'dir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu sonda olmak üzere seçkisiz olarak“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ)”,“Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği (EBBÖ)”,“Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeği (DİVÖ)”,“Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ)”ve“Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri (VOKE)”elektronik ortamda uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları Pearson Korelasyon Analizi, Çocuk Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) ve Paralel Çoklu Aracı Değişken Analizi (PROCESS) uygulanarak elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları; fiziksel ihmale, cinsel istismara, obsesyonlara ve kendilik değeri varsayımına ilişkin değerlerde kadınların ve erkeklerin farklılaştığına işaret etmiştir. Buna ek olarak, çocukluk çağı travmalarının obsesif inanışlar ile olan ilişkisinde adalet, kendilik değeri ve kontrol varsayımlarının aracılık etkisi bulunmuştur. Ayrıca, çocukluk çağı travmalarının obsesif-kompulsif belirtilerin şiddetiyle olan ilişkisinde kendilik değeri ve kontrol varsayımlarının aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the mediator role of worldview assumptions in the relationship between childhood traumas and attachment features with obsessive beliefs and severity of obsessive-compulsive symptoms. In this context, the relations of childhood traumas, attachment features, and worldview assumptions with obsessive beliefs and obsessive-compulsive symptoms were assessed. In addition, whether the variables in this study differ as a function of gender was investigated. Sample of the study consisted of 432 (% 78.4) female and 119 (% 21.6) male college students (total 551) attending various universities in Turkey. The average age of participants was 20.8 (SD = 2.74). The participants filled the“Childhood Trauma Questionnaire (CTQ)”,“Adult Attachment Style Scale”,“Worldview Assumptions Scale (WAS)”,“Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ)”ve“Vancouver Obsessive Compulsive Inventory (VOCI)”followed by demographical information form in an electronic environment. The results were obtained via Pearson Correlation Analysis, Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), and Parallel Multiple Mediation Analysis (PROCESS). The results indicated differences among male and female participants in physical neglect, sexual abuse, obsessions, and self-worth values. Moreover, there were mediating roles of justice, self-worth, and control assumptions in the relation between childhood traumas and obsessive beliefs. Similarly, the mediating roles of self-worth and control assumptions were found in the relations between childhood traumas and severity of obsessive-compulsive symptoms. The findings were discussed in the light of relevant literature.