Teknolojik gelişmelerin mekan yüzeylerine çağdaş yansımaları
Contemporary reflections of technological developments on space surfaces
  1. Tez No: 449586
  2. Yazar: İSMAİL BEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Teknoloji ve mekan insanoğlunun varoluşundan itibaren varlığını sürdüren ve sürekli olarak birbirini etkileyen iki olgudur. Tarihsel perspektife baktığımızda; teknoloji mekanı ciddi anlamda etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Mekanda, teknolojik bağlamda en çok etkilenen mekan yüzeylerdir. Mekan yüzeylerine bakıldığında nasıl ve hangi teknoloji ile yapıldığı, hangi döneme ait olduğuna kadar birçok bilgi elde edilebilir. Günümüze kadar, teknolojinin doğrudan etkilediği mekan yüzeyleri, nitelik olarak birçok değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Özellikle günümüzde sayısal devrim teknolojileri ile birlikte yüzeyler etkileşim yeteneği kazanmış bu da mekan yüzeyleriyle iletişim kurulabilir hale gelmemize olanak sağlamıştır. Bu çalışma kapsamında; Birinci bölümde, çalışmaya ilişkin araştırmanın konusu ve problemin belirlenmesi, çalışmanın amacı, kapsam ve yöntemi hakkında bilgi verilerek bir giriş yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, çeşitli sebeplerden ötürü doğal mekanlardan ayrılan insanın, doğa içerisinde kendine ait tanımlı bir alan yaratma ihtiyacı ve isteği ile mekan üretmeye başlamasından bahsedilmiştir. Bu bağlamda öncelikle mekan kavramı tanımlamaları, mekanların biçimlenme süreci bakımından değerlendirilmesi ve iç-dış mekan oluşumlarına yönelik açıklamalar yapılmıştır. Mekan kavramına ilişkin yapılan açıklamaların genelinde sıkça bahsedilen mekansal boşluğu tanımlayan fiziksel elemanlarının incelendiği üçüncü bölümde, mekanı oluşturan bileşenler bağlamında sınırların, yani mekan yüzeylerinin, tipolojik, pozisyon ve yönelimlerine dair yapılan açıklamaların yanı sıra mekan yüzeyinin malzeme, renk, doku, form vb. bileşenlerinden bahsedilmiştir. Mekan yüzeyinin, teknolojik gelişmeler ile birlikte tarihsel süreçte nasıl bir değişim ve dönüşüm yaşadığına ilişkin açıklamaların yer verildiği dördüncü bölüm, Endüstri Devrimi Öncesi, Endüstri Devrimi ve Sayısal Devrim başlıkları altında üç farklı dönemde işlenmiştir. Her dönem için çalışma kapsamına dair kavramsal açıklamalar yapılmış, anlatılan dönemin önemli yapılarının yüzeyleri üzerinden o dönem içerisindeki teknolojik gelişmeler kısaca ele alınmıştır. Bu sayede tarihsel süreçte mekan yüzeyinin geçirdiği değişim ve dönüşüm açıklanmıştır. Çalışmanın asıl kapsamı ve hipotezin desteklendiği beşinci bölümde sayısal devrim teknolojileri ve mekan yüzeyleri arasında köprü oluşturularak incelemeler yapılmıştır. Enformasyon teknolojileri ve disiplinlerarası yaklaşımın özelinde, etkileşim kavramı üzerine yapılan açıklamalar ile mekan yüzeyi arasında ilişki kurulup etkileşimli mekan yüzeyine ilişkin tanımlamalar yapılmıştır. Oluşturulan bu ilişki ile etkileşimli mekan yüzeyinin gereklilikleri belirlenip, bu gereklilikler doğrultusunda etkileşimli mekan yüzeyleri için; medya yüzeyleri, akıllı ışık yüzeyleri, şekil hafızalı yüzeyler ve robotik yüzeyler şeklinde dört başlık belirlenmiştir. Bu başlıklar çerçevesinde etkileşimli mekan yüzeyi gerekliliklerine uyan ve başlığa ilişkin açıklamaları karşılayan örnekler mekan yüzeyi bileşenleri açısından incelenmiş, tablolar oluşturulmuş ve tespitler yapılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen çıkarımlar ve veriler doğrultusunda, teknolojik gelişmelerin mekan yüzeylerine çağdaş yansımalarında, günümüzde hakim olan kavramlar kapsamında nasıl bir sınıflandırma yapılabileceğine yönelik öneri geliştirilmiş, yapılan sınıflandırmaların mekan yüzey bileşenleri ile incelendiğinde iç mimarlık disiplini için kazanımları açıklanmış ve gelecekte bu yansımaların nasıl olacağına ve etkilerinin ne olacağına yönelik ön görüler vurgulanmıştır. Anahtar Sözcükler Teknoloji, Mekan, Yüzey, Etkileşim, Sayısal Devrim, Disiplinlerarası Yaklaşım, Yüzey Bileşeni, Mekan Bileşeni, Etkileşimli Mekan Yüzeyi Türleri.
Özet (Çeviri)
Technology and space are two phenomena that have been continuing their existence and continuously interacting with each other since the beginning of humanity. When examining the historical perspective, we see that technology has severely influenced space and still been continuing to do it. Surfaces are the most-affected space within the context of technology. When examined, space surfaces demonstrate us a lot of data including how, by what kind of technology and when they were built. Space surfaces that have been directly influenced by technology until today have undergone many changes and developments in terms of quality. Particularly today, surfaces have gained the ability of interaction under favor of digital revolution technology, which enables us to get ahold of space surfaces. Within the scope of the study; In the first section, an introduction is presented in which information about the research subject concerning to the study, the determination of problem and the purpose, scope and method of the study is given. The second section tells us that human started to generate spaces as a result of the need and request of creating an area specific to him in nature because of various reasons. In this regard; definitions of the concept“space”, evaluation of spaces in terms of configuration process and declarations of interior-exterior applications and so on are included. In the third section where physical elements are examined defining spatial vacuum that is often mentioned in every part of the statements concerning to the concept“space”, descriptions regarding typology, position and tendency of boundaries namely space surfaces as well as components of space surface such as material, color, texture, form…etc., as part of components making a place are referred. The forth section in which statements relating to the changes and developments that space surface has undergone through historical process in consequence of technological developments are included is discussed in three eras under the titles of Pre-Industrial Revolution, Industrial Revolution and Digital Revolution. For each era, conceptual statements are made as part of the study and the technological developments by way of the surfaces of remarkable constructions in that period are sketched in. In the fifth section which is the main part of the study and the hypothesis is supported in, an analysis is carried out by laying a bridge between digital revolution technology and space surface. Beside this, interactive space surface is defined by establishing relationship between space surface and statements concerning to the concept“interaction”within the context of information technology and interdisciplinary approach. Following the determination of requirements of interactive space surface through the established relationship, four titles are specified for interactive space surfaces in line with the requirements; media surfaces, smart light surfaces, memory shape surfaces, robotic surfaces. Patterns conforming to the requirements of interactive space surface within the frame of these titles and corresponding to the statements relating to the titles are examined with regards to the components of space surface, the tables are created and the observations are made. In the conclusion section, a suggestion indicating how to categorize the contemporary reflections of technological developments on space surfaces within the concepts which are dominant today is made in accordance with the inferences and data. Acquirements of the categorization for interior architecture discipline considering space surface components are declared, and predictions concerning the future reflections and their effects are made. Keywords Technology, Space, Surface, Interaction, Digital Revolution, Interdisciplinary Approach, Surface Component, Space Component, Types of Interactive Space Surface