Çağdaş kent yaşamında mekan çözümlemeleri
Spatial analysis in modern urban life
- Tez No: 117492
- Danışmanlar: DOÇ. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET: İçinde yaşadığımız çağ, ekonomik, kültürel ve teknolojik olarak büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdir. Son on yıllar içinde daha önce hiç görülmemiş sıklıkta teknolojik devrimler olmuş, yaşam standartlarında büyük değişiklikler görülmeye başlanmıştır. Bütün bu devrimsel dönüşümlerin ilk sinyalleri kente yerleşilmesiyle birlikte başlamıştır denilebilir. Bugün, de yine bu dönüşümlerin etkilerini gündelik yaşantılarında en fazla hisseden de kentli bireylerdir. Kentlinin nesnel dünyayı algılayışı görsel bir karmaşayla sınırlanmıştır. Görsel kanalları kullanarak bireylere ulaşan sayısız veri içinde, kentlilerin gerçekliği algılamaları güçleşmiştir. Hem madden hem de bilgi akışı anlamında bir hızlanma içinde bireyler çok önemli adaptasyon problemleriyle yüz yüze gelmiştirler. Bireyler artık kendilerini içinde yaşadıkları ortamda konumlandırmakta ve ona adapte olmakta güçlük çekmektedirler. Bu güçlük kentli bireylerin yaşamlarında artık alışageldikleri bir sorun olarak onlarla birlikte yaşamaktadır. Kurallarına göre içinde yaşadığımız ekonomik sistem bizi belirli bir döngü içerisine sürüklemiş ve bütün dayatmalarıyla, bizi psikolojik açmazlar içinde kendimize yabancılaştığımız bir ortamda yaşamaya mecbur bırakmıştır. Bu bağlamda her bölümde ele alman konulardan söz etmek gerekirse, birinci bölüm olan giriş bölümünde tezin geneli için açıklayıcı olması açısından mekan kavramı ele alınmıştır. İkinci bölüm gündelik yaşam döngüleri üzerinedir. Günümüzdeki ekonomik işleyiş içinde mekansal pratiklerin oluşumları ile ilgilidir. Kent yaşamı bireyi bir mekansal tekrara, rutine sürüklemiştir. Sistemin işleyişi ise bir takım ekonomik süreçlere bağlı olarak kentli bireylerin yaşam koşullarını etkiler. Bu döngünün ise bir takım duygusal etkileri söz konusudur. Üçüncü bölüm ise yoğunluk, bu gündelik kent pratiğinin önemli bir yönü üzerindedir. Tüketim, reklam sektörüne bağlı olarak bir olgudur. Görsel kanalları kullanarak kentli bireyin gündelik döngüsüne yer eden tüketim, günümüzün görüntü bolluğuna da en önemli katkıyı yapar. Dördüncü bölüm bu imaj bolluğu ile ilgilidir. Çağın teknolojikIll gelişmelerinin sunduğu görsel alternatifler bu bölümde eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Televizyon gibi gösteri araçtan yanında günümüzdeki simülasyon araçlarının gelişimi de aynı zamanda bir gerçeklik sorgulamasını da beraberlerinde getirmişlerdir. Beşinci bölüm yine gündelik yaşamda sürekli yaşadığımız bir olay üzerinedir. Hız, artık kentli için sıradan bir olgudur. Fiziksel anlamda mesafeleri eritici özelliğinin de ötesinde, artık görüntü ve bilgi aktarım hızı ve değişim hızından da söz etmek olasıdır. Altıncı bölüm kentsel mekanın sunduğu bir başka yeni olgu üzerinedir. Ölçek olarak adlandırılan bu kavram, fiziksel boyutları ve algısal kısıtlamalarıyla kentli bireyin çevresindeki nesnel verileri algılamasındaki zorluklarla ilgilidir. Bu anlamda kentli, kenti genel olarak kavramakta zorlandığının belki farkında bile değildir. Yedinci bölümde bütün bu sorunlarla birlikte kenti temsil etmekte kullanılan haritaların yetersizliğinden söz edilmektedir. Kullanılan gösterge ve ara yüzeylerin bir kez daha gerçeği ne ölçüde yansıttığı sorgulanmaktadır. Ya da yeni sanal gerçeklerin nasıl oluşturuldukları. Sekizinci bölüm sözü edilen bireylerin zihinsel mekanlarında yer alan bir iç ve dış mekan gerilimi üzerinedir. Bireyler mahremiyetlerini buldukları özel kullanım alanlarını ne ölçüde dış mekanın istilasından, onun görüntülerinin müdahalesinden kurtarabilmektedirler sorusu burada gündeme getirilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise bütün bu sorunlardan sıyrılmanın bir yolu olarak nesnel dünyaya dönüş söyleminden söz edilmektedir. Çevremizi algılamayı başarmanın, ilk önce sorunları fark etmemize, sonra da onlardan kurtulmamıza yardımcı olacak bir durak noktası sağlayacağı iddia edilmektedir. Nesnel dünyanın detayları ve fiziksel varlığımız aracılığıyla zihinsel karmaşadan uzaklaşmamızın mümkün olduğundan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The age that we are living in is one with great economical, cultural and technological transformations. Within the last decades technological innovations have taken place more frequent than ever as well as enormous alterations in the standards of living. It can be said that the first signals of all these technological revolutions have begun with settling in the urban areas. Also today, the ones that feel the effects of these revolutions in their daily lives the most are the city-dwellers. Their perception of the physical world is limited to a visual complexity. Among the numerous data reaching the individuals using the visual channels, the citizens' perception of the world has become much more disordered. Both materially and in terms of the flow of information, individuals are faced with adaptation problems. This difficulty has become a problem that they have got used to living with. The economical system that we are living in according to its rules has lead us to a specific routine and with all its musts, it has condemned us to live in an environment that we have alienated from ourselves in a psychological dilemma. Within this context if we are to explain each topic discussed in each chapter, in the first one the concept of space has been discussed to be explanatory for the whole thesis. The second chapter is on the daily routine. It is about the spatial formations within the contemporary economical system. The urban life has led the individual to a spatial recurring. The working of the system affects the lives of the city-dwellers due to some economical processes. This routine has some emotional affects. The third chapter focuses on an important aspect of this daily routine. Consumption is a concept that develops with advertising. Consumption has settled in the daily routine of the citizens using the visual channels and makes the greatest contribution to the image abundance of contemporary life. The fourth chapter is on this image abundance. In this chapter the visual alternatives created by the technological developments of this age are evaluated with a critical approach. The fifth chapter is again on a phenomenon that we are experiencing in our daily lives all the time. Speed is an ordinary concept for the city-dwellers. Beyond its' meaning as diminishing the distances in a physical context, now it is possible to talk of an image,knowledge and manipulation speed. The sixth chapter is on a new concept that urban space produces. The concept of scale is on the difficulty of the individual's perceiving the physical data around him, due to the greatness and perceptual limitations of urban space. In this context, the city-dwellers are not even aware that they have difficulty in perceiving the city as a whole. In the seventh chapter among all these problems, it is dealt with the inefficiency of the maps used to represent urban space. Once again it is interrogated to which extent the signs and intermediary surfaces reflect the reality. Or how the illusionary realities are made up. The eighth chapter is on the tensions between the inner and outer spaces taking place in the mental spaces of the individuals. Here, the question of how the individuals have rescued their private spaces from the invasion of the outer space, the interventions of its images is brought to agenda. In the ninth chapter the discourse of returning to the physical space is suggested as a way of breaking free from all these problems. It is suggested that, succeeding in perceiving our environment would first make us realize the existing problems, then help us find a point to pause.that will help us solve these problems. With the details of the material world and our physical existence, it is possible to get rid of the mental confusion.