Between the order and disorder: The problem of nationality among Ottoman-Iranian tribes in the Hamidian era
Düzen ve düzensizlik arasında: II.Abdülhamid döneminde Osmanlı-İran aşiretleri arasında vatandaşlık sorunu
- Tez No: 449760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, II. Abdulhamid döneminde Osmanlı-İran sınırı boyunca vatandaşlık kavramının nasıl algılandığı ve uygulandığını araştırmaktadır. Tâbiiyetten vatandaşlığa geçiş sürecini açıklarken, amacım Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki insanlarına karşı nasıl bir vatandaşlık yaklaşımı geliştirdiğini ortaya koymaktır. Bu tezde, Osmanlıların merkezden uzak bölgelerinde vatandaşlar yaratmaya çalışırken karşılaştığı zorluklara odaklandım. Bu zorluklardan biri 16.yüzyılda Şii Safevi devletinin kurulmasıyla ortaya çıkan iki devlet arasındaki Şii-Sünni mezhep ayrılığıdır. Bu mezhepsel ayrılık Osmanlıların Bağdad, Musul ve Basra vilayetlerinde sadık vatandaşlar yaratma çabalarını etkilemiştir. Bu çabanın önündeki bir diğer engel de merkezi kontrolün zayıf olduğu bölgelerde yerel otonom güçlerin oluşmuş olmasıdır. Son olarak da iki devlet arasındaki sınırın kesin olarak belirlenmemiş olmasından dolayı sınır boyunca hareket halinde bulunan aşiretlerin vatandaşlıklarını tespit edilmesi meselesidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how citizenship was perceived and implemented along the Iranian border during the Hamidian era. While explaining the process of transition from subjecthood to citizenship, my aim was to assert how the Ottoman Empire built citizenship approach throughout its people along the border. In this thesis I wanted to focus on which difficulties the Ottomans were confronted on creating citizens especially in the areas that remote from the center. One of these difficulties was the sectarian divergence between the Sunni and Shi'a sects, which derived from the formation of Shi'i Safavid state in the 16th century. This sectarian divergence affected the Ottomans' nerves on creating loyal citizens in the Baghdad, Mosul and Basra provinces of the Empire. The second obstacle was the loose central control over these remote areas that produced local autonomous power holders. The last issue was the ambiguity of the borderline between the two states which made difficult determine the citizenship status of the nomadic tribes that wandering around the border.