Diyarbakır'da taziye geleneği
The tradition of condolence in Diyarbakır
- Tez No: 449766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sosyo-kültürel yapının önemli göstergelerinden ölümle ilgili inanç ve ritüellerin Diyarbakır'daki durumu, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Burada yaşayan farklı inançlara sahip dini gurupların ölüm ile ilgili uygulamaları ile bu uygulamaların benzeşen noktaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu uygulamaların toplumsal değişimle birlikte değişip değişmediği gibi konular da bu çalışmada ele alınmıştır.Birinci bölümde, Diyarbakır halk kültüründe ölüm ile ilgili inanış ve uygulamalar ile bunların kaynaklarını ortaya koymaya çalıştık. Ölümden önceki uygulamalar, ölümün duyurulması, ölümden sonra yapılan işlemler, ölünün gömülmeye hazırlanışı, ölünün yıkanması, ölünün kefenlenmesi, cenaze namazı, defin ve ölümden sonraki süreçte ortaya çıkan yas ve ağıt ile hayır maksatlı yapılan uygulamalar aktarıldı.İkinci bölümde ise, çalışmanın temelini oluşturan Diyarbakır'daki taziye uygulamaları konusu işlenerek taziye yeri, taziye süresi, taziye sözleri, taziyede yapılan ikramlar, taziyelerde din adamlarının rolü, ölüm sonrası sosyal destek gibi uygulamalar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
Important indicators of socio-cultural structures beliefs and rituals about death in Diyarbakır state constitute the subject of this study. Religious groups of different faiths who live here on the practices of death points that have been studied in similar applications. In addition, issues such as whether changed with the social change these applications are discussed in this study.In the first chapter, Diyarbakir folk culture, beliefs and practices related to death and tried to reveal their sources. Applications before death, death announcement, the actions taken after death, the deceased buried preparation, washing of the deceased, the deceased enshrouded , funeral prayers, burial and death occurring after the period of mourning and lamentation transferred to the practices with purpose of good.In the second part of the study that forms the basis of applications processed in Diyarbakir condolence, condolence location, time of condolence, words of condolence, condolences to the refreshments, condolence role of the clergy, such as social support after the death described applications.