Globalization of the English language: Reflections on Turkish society: A Siirt University case
İngiliz dilinin küreselleşmesi: Türkiye toplumu üzerinde etkileri: Siirt Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 449767
  2. Yazar: CÜNEYT DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCER ELKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme şüphesiz modern toplumun tanımlanan başlıca özelliklerinden biridir. Gözlemcinin yargılarına ve dünya görüşüne bağlı olarak küreselleşme hem bir tehdit hem de bir fırsat olarak algılanabilir. Günümüzde Dünya her zamankinden daha küçük hale gelmiştir. Küreselleşme sayesinde ülkeler birbirlerine daha da yakınlaşmakta, sınırlar eski önemleri yitirmekte ve Dünya küçük bir köy haline gelmektedir. Tam burada küreselleşmiş insanlar birbirleriyle iletişim kurmak ve küreselleşmekten faydalanabilmek için ortak bir dil arayışına giriyorlar. Bu noktada İngilizce kaçınılmaz olarak yeni Dünyanın dili olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar oluyorken tabii ki ülkemiz Türkiye bu etkilerden kendini yalıtamamakta. Bu yüzden İngilizcenin Türkiye toplumu üzerindeki ihtimal etkileri bir bütün olarak incelendi. Çalışma, İngilizcenin yayılması ve küreselleşme etkilerini Türkiye üzerinde etkilerine odaklanarak inceliyor. İngilizcenin mevcut hâkimiyeti ve küreselleşme arasında paralelliğin var olup olmadığını inceliyor. Bu tez çalışması aynı zamanda dünya İngilizcesinin Türkiye ekonomisi, kültürü, basını, akademisi, eğlencesi vb. gibi alanlarda karşı konulamaz etkilerini açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Küresel bir dil olarak İngilizcenin yerini tartışmaktadır. İkinci dil değil de ortak bir dil olarak İngilizcenin tarafsız ortamlarda kullanıldığında kültürümüzü ya da kökenlerimizi kaybetmememizde, kendimizi dünyaya daha iyi ifade etmemizde ve sorumlu birer vatandaş olmamızda yardımcı olabileceği de gösterilmeye çalışıldı. Hem küreselleşme hem de İngilizcenin yayılması ve etkileri Siirt Üniversitesinde yapılan bazı uygulamalarla pratiğe döküldü.
Özet (Çeviri)
Globalization is, without doubt, one of the major defining characteristics of modern society. It constitutes both a threat and a challenge, depending on the point of view and the predisposition of the observer. Today, the World is smaller than it used to be. Thanks to the globalization countries come nearer to one another, borders are losing their former importance, and the world is becoming a small village. Here, the globalised people are looking for a common language to communicate with each other and get benefit of globalization. At that stage, English, indispensably, appears as the language of the new World. While all these are happening, of course, our country, Turkey, cannot avoid from these impacts. So the possible impacts of the English language on the Turkish society as a whole were examined. This study looks at the effects of globalization in the area of English language dispersing, concentrating on its impacts on Turkey. It reviews the present situation of English language with respect to globalization, drawing parallels between. Also, the study tries to reveal effects of overriding power of World English in Turkish economy, culture, media, academy, entertainment, etc.,. At the same time the study argues the place of English as an international language. The use of English as a common language, but not as a lingua franca, can provide us with opportunities for telling ourselves to the world nations and for acting as responsible cosmopolitan citizens, without implying the loss of our cultural and ideological roots or the transformation of the English language into a neutral, disengaged or unaffiliated medium. All to be accomplished on both globalization, spreading of English and its reflections will be put into practice with applications in the University of Siirt.