XVII. Yüzyıl Osmanlı minyatür sanatında görülen malzeme, teknik ve biçimler
Material, technical and forms are seen in Ottoman miniatures of XVII century
  1. Tez No: 449857
  2. Yazar: SEYHAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu çalışma, XVII. dönemine ait olan eserlerin, malzeme, teknik ve biçim olarak incelenmesinden meydana gelmiştir. Tezde irdelenen eserler döneme damgasını vuran önemli el yazmalarından oluşmaktadır. Her biri farklı yerlerde ve farklı nakkaşlara ait olan eserler belli bir sistem ile katalog oluşturularak hazırlanmıştır. Giriş bölümünde ele aldığımız öncelikli konular, çalışmanın amacı ve önemi, kapsamı, araştırmada izlenen yöntem ve XVII. yüzyıla ait bazı minyatürlerin tanıtımından oluşmaktadır. Sırasıyla tezde incelediğimiz yöntem şu şekildedir. 1. Bölümde; Minyatür sanatına dair tanımlara yer verilirken devamında minyatür sanatının yapım aşaması sırasında gerekli olan malzemeler malzemelerin hazırlanması, uygulamada kullanılan yöntem ve minyatür sanatının tekniğini irdelediğimiz kompozisyon düzenin oluşmasında uygulanan yöntemler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Devamında ise Osmanlı minyatür sanatının tarihi gelişimi süreci sırası ile incelenmiştir. 2. Bölümde; XVII. yüzyıl tasvirinin oluşumunda katkısı olan ?Çarşı Ressamları? diye anılan, saray dışında çalışan nakkaşlar hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. 3. Bölümde; XVII. yüzyıl minyatür sanatçılarının tanıtılması ile birlikte sanatçıların üslup açısından incelenmesi yapılmıştır. 4. Bölümde; Eserlerin tanıtılması için hazırlanmış olan katalog bulunmaktadır. Katalogda, örnek numarası, envanter numarası, resim numarası nakkaşı, tarihi, eserin adı, kullanılan renkler, Boyamada kullanılan teknik, minyatürün tanıtımı ve değerlendirilmesi yer almaktadır. Tanıtımı yapılan eserlere ait örneklerin tarihi genel bir değerlendirme olarak XVII. yüzyıl diye nitelendirilmiştir. Kataloğun hazırlanmasında, nakkaşların isimlerinin alfabetik sıralamaya göre düzenleme yapılmıştır. 5. Bölümde; Eserlerin incelenmesi ile elde edilen verilere dayanarak yapılan değerlendirme ve sonuç kısmı yer almaktadır. 6. Bölümde; Tezin hazırlanmasında kullanmış olduğumuz kaynakların isimlerinin yer aldığı kaynakça kısmı bulunmaktadır. 7. Bölümde; Resim ve çizimlerin numaralandığı listesi yer almaktadır. 8. Bölümde; Resimler ve çizimlerin görünümü yer almaktadır. Çizimlerde yer alan numaralandırma, önem sırası esas alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the investigation of works relating to the XVII period in terms of material, technique and form. Works studied in the thesis are made up of important manuscripts having left their mark in the period. The works, each of which belong to different places and different muralists, were prepared with a specific system by forming catalogues. The primary subjects we handle in the introduction part comprise of the purpose and significance, scope of the study and the method employed in the research and introduction of some miniatures dating back to the XVII.century. The method adopted in this thesis is respectively as follows: In Part 1: Definitions relating to the art of miniature are given, details as to the materials required in the application stage of the art of miniature, preparation of the materials, method used in application and methods employed in the formation of the composition pattern, the technique of which we discuss. Then, the historical development process of the Ottoman art of miniature is investigated respectively. In part 2: Information relating to the muralists working outside the palace called ?Street Painters? who contributed to the development of the XVII century description. In part 3: XVII century miniature artists are introduced and they were examined with respect to style. In part 4: The catalogue issued to introduce the works is provided. The catalogue includes the sample number, inventory number, painting number, name of the muralist, date, name of the work, colors used, method employed in painting the work, definition and evaluation of the miniatur. Dates of the samples relating to the works of art being introduced is presented as XVII as a general evaluation. Names of the muralists are given in the alphabetical order in the preparation of the catalogue. In part 5: Evaluation carried out based on the data obtained by investigation the works of art and the conclusion part are presented. In part 6: The bibliography including the names of the sources we referred to while preparing the thesis is available. In part 7: The list numbering the pictures and drawings is available. In part 8: Display of pictures and drawings are available. Numbering in the drawings is done based on the degree of significance of the work.