1950-1960 Kars milletvekilleri ve TBMM'deki faaliyetleri
Kars representatives in the Turkish Grand National Assembly and their activities, 1950-1960
  1. Tez No: 449858
  2. Yazar: OLCAY HANGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada 9. 10. ve 11. dönem Kars milletvekillerinin hayatları ve faaliyetleri hakkında araştırma yapıldı. 9. Dönem?de Kars?tan Milletvekili olarak Meclis?e Abbas Çetin, Fevzi Aktaş, Latif Aküzüm, Hüseyin Cahit Yalçın, Sırrı Atalay, Mehmet Bahadır, Veyis Koçulu, Esat Oktay, Hüsamettin Tugaç Beyler ve Tezer Taşkıran katıldı. TBMM?de Kars ve çevresiyle ilgili ayrıca çeşitli konularla ilgili konuşmalar yaparak durumlara çözüm yolları aradılar. 10. Dönem Kars?tan Milletvekili olarak Meclis?e Kemal Güven, Fevzi Aktaş, Remzi Çakır, Hasan Erdoğan, Mehmet Hazer, Sırrı Atalay, Turgut Göle, İbrahim Us, Rıza Yalçın, Ali Yeniaras Beyler katıldı. Kars ve çevresiyle ilgili sorunlara çözüm yolları aradılar. Farklı konularda konuşmaları oldu. 11. Dönem Kars?tan Milletvekili olarak Meclis?e Fevzi Aktaş, Sırrı Atalay, Şemsettin Ataman, Kemal Güven, Hasan Erdoğan, Turgut Göle, Mehmet Hazer, Rasim İlker, Behram Öcal, İbrahim Us, Osman Yeltekin, Ali Yeniaras Beyler katıldı. Birbirinden farklı konularda yaptıkları konuşmalar ve tekliflerle düşüncelerini ortaya koydular.
Özet (Çeviri)
This study examines the lives and activities of the representatives of Kars during the 9th, 10th, and 11th sessions of parliament. During the 9th session, Abbas Çetin, Fevzi Aktaş, Latif Aküzüm, Hüseyin Cahit Yalçın, Sırrı Atalay, Mehmet Bahadır, Tezer Taşkıran, Veyis Koçulu, Esat Oktay, and Hüsamettin Tugaç joined the parliament as representatives from Kars. While serving in the Turkish Grand National Assembly, they discussed both issues concerning Kars and its surroundings and other issues, looking for solutions to the problems they saw. During the 10th session, Kemal Güven, Fevzi Aktaş, Remzi Çakır, Hasan Erdoğan, Mehmet Hazer, Sırrı Atalay, Turgut Göle, İbrahim Us, Rıza Yalçın, and Ali Yeniaras joined the parliament as representatives from Kars. They looked for solutions to problems in Kars and the surrounding areas, while speaking on various topics. During the 11th session, Fevzi Aktaş, Sırrı Atalay, Şemsettin Ataman, Kemal Güven, Hasan Erdoğan, Turgut Göle, Mehmet Hazer, Rasim İlker, Behram Öcal, İbrahim Us, Osman Yeltekin, and Ali Yeniaras joined the parliament as representatives from Kars. They expressed their opinions through speeches and proposals on a variety of topics.