Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul otelcilik sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The correlation between organizational loyalty and organizational sinizm: A field study on hotel employees in İstanbul
  1. Tez No: 449951
  2. Yazar: SELÇUK AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM OZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık ilişkisinin araştırıldığı bu çalışmanın birinci bölümünde örgütsel sinizme ilişkin teorik arka plan detaylı bir şekilde incelenmiş ve ikinci bölümde örgütsel bağlılığa ilişkin teorik arka plan detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise İstanbul otelcilik sektöründe 4 ve 5 yıldızlı otel çalışanları üzerine bir anket çalışması uygulanmış elde edilen veriler SPSS aracılığı ile analiz edilerek yorumlanmış, araştırma raporu oluşturularak öneriler geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeyleri katılımcıların bireysel özellikleri ve otel işletmelerinin özellikleri açısından karşılaştırıldığında bazı değişkenler için anlamlı farklılıklar arz ederken bir kısmı için anlamlı farklılık bulunamamıştır. Örneğin yaş açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, medeni durumları açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık değişkenlerinin alt boyutlarının birbirleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için yapılan korelasyon analizine göre ise, yine aynı şekilde beş alt boyut arasında pozitif yönde ilişki bulunurken, geri kalan diğer gruplar için (dört alt boyut arasında) negatif yönde ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Theoretical background of organizational cynicism has been examined elaborately in the first part, and theoretical background of organizational commitment been analyzed elaborately in the second part of this study which investigates the relationsip between organizatonal cynicism and organizational commitment. A survey applied on employees of 4 and 5 star hotels in Istanbul hospitality industry, gained data been analysed and interpreted via SPSS, suggestions developed by creating a research report in the third part of the research. Although there are some significant differences occured for some variables, when the levels of organizational cynicism and organizational commitment compared in the angle of personal attributes of the participants and properties of the hotel businesses, for some there are not. For example, there aren't any significant differences according to age, but according to marital statuses significant differences detected. Also it has been observed for five sub-dimensions has a positive relationship, and the rest groups (between four sub-dimensions) have a negative relationship according to the correlation analysis made for detecting the relationship between the sub-dimensions of the variables of organizational cynicism and organizational commitment.