Civatalarda gerilme analizinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 45003
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, eksenel yüklere maruz civatalarda üç boyutlu gerilme analizi yapılmıştır. Civata başlarında ve civata dişlerindeki gerilmeler incelenmiştir. Ci vatanın düzgün dairesel kesitli kısmından (dişsiz kısım) baş kısmına geçişte oluşturulan radyüs yarıçaplarına göre değişimleri incelenmiş ve gerilme yığılma katsayıları hesaplanmıştır. Çözümde Sonlu Elemanlar Metodu kullanılmıştır. Sonlu elemanlar Metodunu paket programı olan SAP90 programı kullanılarak bilgisayarla gerilme değerleri hesaplanmıştır. SAP90 programı kullanılırken Q Edit kelime işlemcisinden civatalar tanımlanmış ve bu veriler SAP90 da kullanılmıştır. Üç değişik çaplı civata (M10, M12, M16) ile değişik radyüsler kullanılarak sonuçlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Civata, Üç Boyutlu Gerilme Analizi, Sonlu Elemanlar Metodu
Özet (Çeviri)
STRESS ANALYSIS IN BOLTS WITH FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this study three dimensional stress analysis has been made, tn the bolts subjected to the axial loads stresses have been investigated in the bolt heads and threads. These stresses are examined according to the radii that pass from uniform circular cross section area of the bolt to head area. In the solution, The Finite Element Method is used. Stress values are calculated with Computer which has software of Finite Element Method (SAP90). While SAP90 is used, bolts are descripted by Q Edit word processor and these data are used in SAP90. The results are discussed by using the bolts with three different diameters, (M10, M12, M16), were used, and their head radii. Key Words : Bolt, Three Dimnesional Stress Analysis, Finite Element Method