Galia tipi kavunlarda yüksek verimli ve raf ömrü uzun saf hatlar geliştirme
Development of pure lines having high yield and long shelf life in Galia types melons
  1. Tez No: 450305
  2. Yazar: SEHER PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemizde örtü altında daha çok Cucumis melo var. cantalupensis'e giren erkenci, kokulu ve meyve kabuğu netli kavunlar yetiştirilmektedir. Kışlık kavunlar kadar kalın bir kabuğa sahip olmayan cantalupensis alt türüne ait kavun çeşitleri şekerli ve aromalı tadları ile her ne kadar sevilerek tüketilse de, raf ömürlerinin kısa olması taşımacılık ve ihracat olanaklarını sınırlandırmaktadır. Bu bağlamda raf ömrü uzun kantalop kavun çeşitlerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında GM3 popülasyonuna ait 84 genotipte ışınlanmış polenle tozlamalar yapılmıştır. Toplamda 1104 adet çiçek tozlanmış ve 700 adet partenogenetik meyve elde edilmiştir. Bu 700 meyveden 1813 adet embriyo elde edilmiş ve 1142 tanesi bitkiye dönüşmüştür. Bitkiye dönüşüm oranı % 63.4 olarak bulunmuştur. Bu bitkilere in vivo kolhisin uygulamaları yapılmış ve katlanan bitkilerde kendilemeler yapılarak saf hatlar oluşturulmuştur. Oluşturulan saf hatlarda modifiye edilmiş UPOV deskriptörüne göre 68 özellik bakımından morfolojik karakterizasyon yapılmış ve saf hatlar arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Bitki ve meyvede yapılan ölçümlerle beraber hatların etilen miktarları da ölçülmüştür. Araştıma bulgularına göre; 58-2 erkenci verim, 102-1 ve 305-6 toplam verim, 265-1 ve 41-1 çekirdek evi genişliği, 100-4 ve 305-6 meyve eti kalınlığı, 567-1 ve 666-1 mühür çapı, 409-1, 699-5 ve 123-1 SÇKM, 123-3 meyve eti sertliği ve 123-3 ve 405-2 etilen miktarı yönünden dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, melons belong to Cucumis melo var. cantalupensis which are early, odorous and having netted fruit skin are mostly grown in protected cultivation. Cantaloupe melons do not have thick fruit rinds like winter melons, even they are liked and consumed due to their sugar content and flavored taste, their short shelf limits transport and export opportunities. In this context, development of cantaloupe melon varieties having long shelf life is of great importance. In this thesis study, 84 genotypes belonging to the GM3 population were pollinated with irradiated pollens. A total of 1104 flowers were pollinated and 700 parthenogenetic fruits were obtained of from these 700 fruits 1713 embryos were obtained and 1142 of them were transformed into plants. The transformation rate was found to be 63.4%. In vivo colchicine was applied to these plants and pure lines have been developed by selfing. Morphological characterizations of these pure lines were done according to modified UPOV descriptor list for 68 traits and significant variation was determined among the pure lines. In addition to measurements of plants and fruits, ethylene quantities of the pure lines were also determined. According to the research findings; lines 58-2 in early yield, 102-1 and 305-6 in total yield, 265-1 and 41-1 in fruit seed cavity width, 100-4 and 305-6 in fruit flesh thickness, 567-1 and 666-1 in fruit seal diameter, 409-1, 699-5 and 123-1 in TSS, 123-3 in fruit flesh firmness and 123-3 and 405-2 in ethylene content, were pointed out.