CMS'in hadronik kalorimetresinin 2016 verileriyle performans analizi
Performance analysis of hadronic calorimeter of CMS with 2016 datasets
  1. Tez No: 450304
  2. Yazar: ALİ EREN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
2016 yılında CMS dedektöründe, √s=13 TeV'de proton-proton çarpışma verileri alınmıştır. Bu veriler ile CMS dedektörünün alt dedektörlerinden biri olan HKAL (Hadronik Kalorimetre)'in verimliliği kontrol edilmiştir. HKAL'in verimliliği, fizik analizleri açısından büyük önem taşımaktadır. HKAL'in alt dedektörlerinden biri olan HF (Hadronik İleri) Kalorimetresi, Jet'lerin ve MET (Kayıp Dik Enerji)'nin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. HF Kalorimetresinde bulunan gürültülü kanalların tespiti ve bu gürültülerin elenmesi, Jet analizlerinin doğruluğu için önemlidir. Bu tezde, 2016 yılında √s=13 TeV alınan proton-proton çarpışma verileri ile HKAL'in verimliliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2016, the CMS detector took proton-proton collision data at √s = 13 TeV. The performance of the HCAL (Hadronic Calorimeter) which is subdetector of the CMS was controlled with those datas. The Performance of the HCAL is very important in terms of physcis analysis. HF (Hadronic Forward) Calorimeter which is one of the subdetector of the HCAL, plays an important role in identification of Jets and METs (Missing Transverse Energy). The detection and elemination of noisy channels in the HF Calorimeter are important for the correctness of Jet analysis. In this thesis study, HCAL performance was analyzed with √ = 13 TEV proton-proton data taken in 2016.