Üç boyutlu sismik görüntülemede niteleyicilerin kullanılması ve yorumlamadaki katkılarının incelenmesi
Application of seismic attributes in three dimensional seismic visualization and investigation of their contributions
- Tez No: 450333
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sismik yansıma yönteminde işlenmiş yoruma hazır kesitler üzerinde karmaşık yer modelini koymakta ve yorumcunun hedefine yönelik saptamalarda zorluklarla karşılaşılabildiği bilinmektedir. Son yıllarda bu yorumlama zorluklarının giderilmesinde sismik nitelikler sıkça uygulanmaktadır. Tez çalışmasının amacı, sismik niteliklerin sentetik ve gerçek veri üzerinde yorumlamaya etkisini ortaya koymaktır. Bu tez kapsamında en çok kullanılan nitelikler teorik olarak tanıtılmış, sentetik ve gerçek üç boyutlu (3B) arazi veri hacmi üzerinde çalıştırılmış ve bu niteliklerin sismik yorumlamaya katkıları değerlendirilmiştir. Sismik kesit üzerinde kolaylıkla ayırt edilemeyen, ancak sismik veri parametreleri içerisinde muhafaza edilen bilgiler, uygun sismik nitelik/nitelikler sayesinde ortaya çıkarılmıştır. Bu niteliklerin özelliklerine göre farklı parametre seçimleri uygulanmıştır. Bu süreçte en iyi sonucu veren ve sismik yorumcuya en fazla katkı sağladığı görülen parametreler ortaya konulmuş ve ayrıca tabaka süreksizlikleri, faylar, kumlu-boşluklu kanal yapıları gibi yapısal jeolojik birimlerin daha kolay tanımlanmasının ve yorumlanmasının sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that some challenges as that the target-specific determinations of interpreter and complex earth model bring out on the sections which are ready to interpretation in the seismic reflection method may be encountered. In recent years, the seismic attributes are being frequently applied to overcome these challenges. The aim of this thesis is to prove the effect of the seismic attributes to seismic interpretation on the synthetic and real data. In this thesis, most common seismic attributes were introduced theoretically and they were run on the synthetic and real three dimensional (3D) field data and contributions of these attributes to the interpretation were evaluated. The data which is not easily distinguished on the seismic section but are kept in parameters of the seismic volume were brought out thanks to proper seismic attribute/attributes. Different parameters were used according to the properties of these attributes. During this period, the parameters which give the best result and provide maximum contribution to the seismic interpreter have been shown. Moreover it has been easier to describe and interpret the structural geological units like formation discontinuities, faults, channel structures with the porous sand.