Taşköprü sarımsağının hasat sonrası fizyolojisine modifiye atmosferde paketleme ve metil jasmonat uygulamasının etkisi
Effect of modified atmosphere packaging and methyl jasmonate treatment on postharvest physiology of Taşköprü garlic
  1. Tez No: 450366
  2. Yazar: SELEN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hasat Sonu Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma 2012 ve 2013 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Kastamonu'nun Taşköprü İlçesinde yürütülmüştür. Bu araştırmada, farklı bölgeler, depolama sıcaklıkları ile metil jasmonat (MJ) uygulamalarının baş ve modifiye atmosferde paketlenen diş halindeki sarımsakların hasat sonrası fizyolojilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada soyulmuş sarımsaklar 10-3 ve 10-5 M dozlarında MJ uygulamalarına tabi tutulduktan sonra bir kısmı modifiye atmosferli koşullarda paketlenerek 0°C ve 5°C ve % 60-70 oransal nemde 4 ay süre ile depolanmıştır. Sarımsakların bir kısmı ise demetler halinde ve aynı dozda MJ uygulamaları yapıldıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü soğutmasız deposu ile Taşköprü'deki üreticiye ait soğutmasız depoda 6 ay süre ile depolanmıştır. Sarımsaklardan aylık olarak alınan örneklerde ağırlık kaybı, solunum hızı, L (parlaklık), kroma (renk yoğunluğu) ve açı (renk tonu) değeri, diş sertliği, SÇKM miktarı, titre edilebilir asitlik miktarı, antioksidan aktivite, C vitamini (L-askorbik asit) kapsamı, toplam fenolik madde ve allisin miktarı belirlenmiştir. Bununla birlikte soyulmuş olarak muhafaza edilen sarımsaklarda her ay soğuk depodan alınarak oda sıcaklığında bir hafta muhafaza edilen örneklerde raf ömrü belirleme çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda sarımsağın soğutmasız depoda 6 ay, soyulmuş dişlerin MAP tekniği kullanılarak mekanik soğutmalı depoda 0°C'de 4 ve 5°C'de 3 ay süre ile depolanabileceği, raf ömrünün ise 7 günden az olması gerektiği tespit edilmiştir. MJ uygulamalarının sarımsak diş ve baş kalite parametreleri üzerine istatistiksel düzeydeki etkisi depolama yöntemi, depolama sıcaklığı ve depolama süresine bağlı olarak farklılıklar göstermiştir. Araştırma sonunda MJ uygulamalarının sarımsaklara belirgin etkisi saptanamadığından ve yıllara göre tekrarlanabilir sonuçlara ulaşılmadığından, bu konuda yürütülecek ileriki çalışmalarda farklı sıcaklık derecelerinde depolama, farklı MJ dozu kullanımı ve farklı sürelerde depolama göz önüne alınması gerektiğini vurgulamak olasıdır.
Özet (Çeviri)
The studies were done in years 2012 and 2013 at Department of Horticulture Faculty of Agriculture University of Ankara and in Kastamonu/Taşköprü region. The effect of different storage temperatures, different regions and methyl jasmonate (MJ) treatments on postharvest physiology of garlic bulbs and modified atmosphere packaged garlic cloves was investigated. Peeled garlic cloves treated with MJ at 10-3 and 10-5 M doses and placed in packages with modified atmospheres, and then placed in cold rooms at 0°C and 5°C temperature with 60-70 % relative humidity for 4 months. Unpeeled garlic bulbs were treated with the same MJ doses and these bulbs stored for 6 months in naturally cooled stores at the Department of Horticulture Faculty of Agriculture University of Ankara, and at the producer's warehouse in Kastamonu/Taşköprü. The following parameters were determined during the storage period at monthly intervals: Weight loss, respiration rate, clove color (brightness, chroma and hue), clove firmness, SSC, titratable acidity, antioxidant activity, vitamin C (L-ascorbic acid), total phenolic compounds and allicin amount. Also at monthly intervals, samples of the peeled garlic group stored in cooled rooms placed at room temperature for a week in order to determin shelf life. Results showed that garlic bulbs could be stored for up to 6 months in warehouses. Peeled cloves in modified atmosphere packages could be stored at 0°C for up to 4 months or at 5°C for up to 3 months. Garlic cloves could not be kept up to 7 days at room temperature for proper shelf life. Statistical analysis of MJ treatments on clove and bulb quality parameters varying the storage method, temperature and storage duration indicated that differences in effect were not statistically significant. Results of the two years of experiments did not show identical changes in quality parameters. Future studies might use different while relevant storage temperatures, storage duration and different MJ doses than those variables already used in this research.