Belli türden nötral tipten diferansiyel denklemlerde çözümlerin bazı niteliksel davranışları
On the some qualitative properties of certain neutral differential equations of first order
- Tez No: 450392
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu ile ilgili literatürde yapılan bazı çalışmalar özetle verildi. İkinci bölümde tezde kullanılacak materyal ve yöntem belirtildi. Üçüncü bölümde tez konusu ile ilgili olan bazı temel tanım ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde birinci mertebeden değişken gecikmeli nötral diferansiyel denklemin çözümlerinin asimptotik kararlılığı ve global üstel kararlılığı incelendi. Beşinci bölümde birinci mertebeden periyodik katsayılı lineer nötral diferansiyel denklem sisteminin asimptotik kararlılığı için bazı yeter şartlar elde edildi. Altıncı bölümde birinci mertebeden periyodik katsayılı lineer olmayan nötral diferansiyel sistemlerin üstel değişimi ve üstel kararlılığı için bazı sonuçlar elde edildi. Son bölümde tezde elde edilen sonuçlar ile literatürdeki bazı çalışmalar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, we summarize works in the literature related to the subject of thesis. In the second chapter, we introduce the materials and methods used in the thesis. In the third chapter, we give some fundamental definitions and theorems which are related to the thesis. In the fourth chapter, we investigate asymptotic stability and global exponential stability of the solutions of certain first order neutral differential equations with variable delays, respectively. In the fifth chapter, we obtain some sufficient conditions for the asymptotic stability of the zero solution to a given first order system of linear differential equation of neutral type with periodic coefficients. In the sixth chapter, we obtain some results for exponential decay and exponential stability of solutions to certain first order systems of nonlinear neutral differential equations with periodic coefficients, respectively. In the last chapter, we compare the obtained results in the thesis with some works in the literature.