Kesir dereceli memristörler ile uyarlamalı denetleyici tasarımı
Adaptive controller design with fractional order memristors
  1. Tez No: 450420
  2. Yazar: EYYÜP ŞEVGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Chua tarafından 1971 yılında, kayıp devre elemanı olarak tanımlanan memristörün varlığı 2008 yılında HP laboratuarlarında keşfedilmiştir. Dördüncü temel eleman olan memristör kullanılarak devre yapıları sunulmuştur. Memristörün uç eşitlikleri verilmiş ve memristör modelinin benzetimi yapılmıştır. Analog devre tasarımı yöntemi kullanılarak tasarlanan bu denetleyici ile doğrusal olmayan bir sistemin denetimindeki başarısı ölçülmüştür. Denetleyici performansını değerlendirmek için klasik memristorler ile gerçekleştirilen PI denetleyicisinin performansı karşılaştırılmıştır. Denetleyici parametrelerinin denetim sistemi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The entity of memristor, described as missing circuit element by Chua in 1971, has been found out in HP Lab in 2008. The circuit structures have been presented by using memristor which is the fourth basic element. The top equalities of memristor have been given and the simulation of memristor model has been made. The performance of nonlinear system on controlling has been measured with the controller designed by using analog circuit design model. In order to evaluate the performance of controller, it has been compared with the performance of PI controller occurred with classic memristors. The effect of controller parameters on control system has been investigated.