Hizan (bitlis) yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi
A study on determination of ampelographic characters of grape varieties grown in Hizan (Bitlis) province
  1. Tez No: 450435
  2. Yazar: MÜRVET SADAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, Hizan (Bitlis) yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerini belirlemek, yöre bağcılığının sorunlarını ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmek amacıyla, 2015-2016 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, üretici bağlarında yetiştirilen üzüm çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çeşitlerin ampelografik özellikleri“Uluslararası Bitki Gen Kaynakları Merkezi”(IBPGR) tarafından oluşturulan“Üzüm Tanımlayıcıları”metoduna göre belirlenmiştir. Araştırma sonunda, Hizan(Bitlis) yöresinde yetiştirilen 24 üzüm çeşidinin Vitis vinifera L türüne ait oldukları belirlenmiştir. Tane kabuk rengi bakımından çeşitlerin 10 çeşit“yeşil sarı”sınıfına girmiştir. Tayfi çeşidi“kırmızı”13 çeşit“koyu kırmızı-mor”sınıfına girmişlerdir. İncelenen çeşitlerde ortalama salkım büyüklüğü 53,40±18,63 -258,60±62,01 cm², ortalama salkım ağırlığı 73,60 - 319,29 g, omca başına verim 3,0-22,50 kg, suda çözünür kuru madde (SÇKM) % 11,20- 26 ve titre edilebilir asit 2,90-8,91 g/l arasında saptanmıştır. Olgunlaşma zamanı bakımından da tüm çeşitler“geç”sınıfına girmişlerdir. Çiçek yapısının 24 çeşitte 'erdişi' olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the ampelographic characteristics of grape varieties grown in Hizan (Bitlis) province and reveal problems of province's viticulture and suggest solutions, this research has been carried out during 2015 and 2016. The study was performed on 19 local varieties of grapes grown in producer vineyards. Ampelographic characteristics of varieties were identified according to“Grape Descriptors”of IBPGR (International Board for Plant Genetic Resources). In the end of the research, it has been identified that 24 grape varieties grown in Hizan (Bitlis) province belong to species of Vitis vinifera L., berry skin colour was identified as 'green yellow' in 10 varieties, 'dark red-violet' in 13 varieties and 'red' in Tayifi variety. The varieties had averagely 54.40-258.60 cm² bunch size, 73.60-319.29 g bunch weight, 3.0-22.50 kg yield per vine, 11.20-26.0 % soluble solids content and 2.90-8.91 g/l titretable acidity. It has been observed that time of berry ripening was 'late season' in 24 varieties. In addition, flower type was 'hermaphrodite' in 24 varieties.