Comparison of image retrieval technique based on histogram and statistical methods in different color space
Farklı renk uzayında histogram ve istatistiki yöntemlere dayalı yenıden elde etme teknığıyle görüntünün karşılaştırılması
- Tez No: 450436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ ALMALI, DR. ROOJWAN SADEEQ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Görüntü ve video işleme teknikleri son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. Tek tip renk uzayına ait görüntülerin alınmasında çeşitli, teknikler ve metotlar kullanılmaktadır. Bu tezin amacı özellik çıkarım tabanlı, renkli bir görüntüyü almak için renk uzayında etkinliğini göstermektir. Tezde yapılan işlem üç aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle görüntü dizisi veri tabanında bulunan görüntüler MATLAB programı kullanılarak yazılmış ara yüz programına yüklenir ve ön işleme tabi tutulur. İkinci olarak renk uzayı seçilir ve son olarak histogram ve istatistiksel metotlar uygulanır. Bu aşamalar ile görüntü dizisine benzeyen veri tabanındaki görüntülerin sayısı önemli oranda azaltılmış olur. Azaltılmış görüntülerden görüntü dizisine uyan görüntüler seçilir.
Özet (Çeviri)
Recently, the techniques used to process, images and videos have developed rapidly. Many techniques and methods have been used for retrieving the images having only one type of color space. The aim of this thesis is to show the effect of color space to retrieve color image based on feature extraction. The procedure in this thesis includes three steps: firstly the query image and the images from the database are loaded to the GUİ written in MATLAB and then preprocessing is applied. Secondly, the color space is selected and finally the histogram and statistical methods are applied. With these three steps the number of images having similarity with query image is reduced considerable. From the reduced number of images best matches to the query image is selected.