Tarihi yapıları tahrip eden bitkilerle mücadele olanaklarının araştırılması
Investigation of control opportinities of harmful plants to historical structures
- Tez No: 450492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN EMRE KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması tarihi yapıları tahrip eden bitkilerin mücadele olanaklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Antalya ili sınırları içerisinde yer alan coğrafik özellikleri birbirinden farklı Termessos ve Perge antik kentlerinde eş zamanlı denemeler kurulmuştur. Bunun için yapılan survey çalışmaları sonucunda yapı duvarları üzerinde yaygın ve yoğun bulunan 19 farklı bitki türünün kontrolünde fiziksel, kimyasal ve mekanik mücadele yöntemlerinin etkinliği araştırılmıştır. Fiziksel mücadele için alevleme, kimyasal mücadele için glyphosate etken maddeli herbisit uygulanmış, mekanik mücadele için ise kesme ya da sökme işlemleri yapılmıştır. Denemeye alınan her tür için uygulamaların etkinliği ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Deneme öncesi yapılan survey çalışmaları neticesinde yapı duvarları üzerinde Termessos antik kentinde 31 familyaya ait 74, Perge antik kentinde 38 familyaya ait 82 bitki türü tespit edilmiştir. Termessos'ta %100 rastlama sıklığı ve %9,5'lik genel kaplama alanı ile en çok rastlanan ve yapıların üzerini örten tür Hedera helix L. (Duvar sarmaşığı) olmuştur. Perge antik kentinde ise %100 rastlama sıklığı ve %2,6'lık genel kaplama alanı ile en çok rastlanan ve yapıları örten türün Parietaria judaica L. (Duvar fesleğeni) olduğu belirlenmiştir. Tarihi yapılara zarar veren 19 yabancı ot türünün kontrolü amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde, herbisit uygulamasının tavsiye dozunda Carduus pycnocephalus L., Picnomon acarna (L.) Cass, Geranium purpureum Vill, Alcea pallida Waldst & Kit, Knautia integrifolia (L.) Bert., Capparis spinosa L., Parieteria judaica L., Heliotropium europeum L., Euphorbia nutans Lag, Ficus carica L., Phagnalon greacum Boiss, Verbena officinalis L., Seteria virdis (L.) P. Beauv ve Amaranthus albus L. türlerini %100 oranında kontrol altına aldığı, fakat Ruscus aculeatus L., Hedera helix L., Ephedra campolylopoda C.A. Meyer, Inula viscosa (L.) Aiton ve Cynodon dactylon (L.) Pers. türlerinde ise yeterince etkili olamadığı belirlenmiştir. Alev uygulaması da benzer şekilde denemeye alınan türlerin büyük bir bölümünü kontrol altına almış, daha da önemlisi kimyasal mücadelenin yetersiz kaldığı H. helix ve R. aculeatus türlerini herbisite kıyasla daha başarılı şekilde kontrol etmiştir. Bununla birlikte alev uygulamasının F. carica, V. officinalis, S viridis ve C. dactylon türlerinde yeterince etkili olamadığı görülmüştür. Mekanik mücadele H. helix, C. spinosa, F. carica, I. viscosa ve C. dactylon hariç diğer türleri tamamı ile kontrol altına almıştır. Özellikle C. spinosa mekanik mücadeleye karşı büyük direnç göstermiş ve çok hızlı rejenere olarak kontrol da ki bitkilerden bile daha fazla kaplama alanı oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlar tek bir mücadele yöntemiyle sorun olan bütün yabancı otları kontrol etme ihtimalinin bulunmadığını ortaya koymaktadır. Yabancı ot türlerinin uygulanan yöntemlere vermiş olduğu reaksiyonlar farklı olmuştur. Bu çalışma ile hangi yabancı ot türünün hangi yöntemle daha başarılı bir şekilde kontrol altına alınacağı belirlenmiş ve ilk kez alevleme yönteminin tarihi alanlarda uygulanabilirliği ve etkinliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis was carried out to determine control opportunities of plants threaten to historical structures. For this purpose, simultaneous trials were established in Termessos and Perge ancient cities which have different geographical features and located in the province of Antalya. Efficacies of physical, chemical and mechanical control methods on 19 different plant species which were determined as widespread and intense on the walls were investigated. Flaming for physical control and herbicide including glyphosate as active ingredient for chemical control were applied. Cutting or removal was performed for mechanical control. Effectiveness of the applications were evaluated separately for each species taken trial. As a result of the surveys carried out prior to experiment, 74 plant species belonging to 31 families were identified in Termessos ancient city and 82 plant species belonging to 38 families were identified in Perge ancient city on the walls of building. The Hedera helix L. (Ivy) has been the most widespread and overlying species in Termessos with the 100% observation frequency and 9,5% general coverage ratio. The Parietaria judaica L. (Pellitory) has been the most widespread and overlying species in Perge with the 100% observation frequency and 2,6% general coverage ratio. As a result of the studies were carried out for the control of 19 weed species which are harmful for historical buildings, herbicide (glyphosate) application at the recommended dose controlled Carduus pycnocephalus L., Picnomon acarna (L.) Cass, Geranium purpureum Vill, Alcea pallida Waldst & Kit, Knautia integrifolia (L.) Bert., Capparis spinosa L., Parieteria judaica L., Heliotropium europeum L., Euphorbia nutans Lag, Ficus carica L., Phagnalon greacum Boiss, Verbena officinalis L., Seteria virdis (L.) P. Beauv and Amaranthus albus L. species at 100% ratio. But, the effects of the herbicide was not enough for an acceptable control of Ruscus aculeatus L., Hedera helix L., Ephedra campolylopoda C.A. Meyer, Inula viscosa (L.) Aiton and Cynodon dactylon (L.) Pers. species. The flaming application controlled most of the species taken trial too. The flaming was more successful to control of H. helix and R. aculeatus than the chemical control. On the other hand, the flaming was not effective enough to control of F. carica, V. officinalis, S viridis and C. dactylon species. Mechanical control completely controlled the all species except H. helix, C. spinosa, F. carica, I. viscosa and C. dactylon. Especially, C. spinosa has shown great resistance to mechanical combat and it has created huge coverage even more control plants with regenerated very quickly. The results show that, an acceptable broad spectrum weed control is not possible by means of any method when applied alone. Weed species showed different reactions to the applied methods. Which control method is suitable for which weed species was determined by this study. Applicability and effectiveness of flaming for control weeds on historical places were tested first time