Rüzgar türbini kanadı etrafındaki akışın pürüzlülük elemanları ile kontrolü
The flow control with roughness devices over wind türbine airfoil
  1. Tez No: 450511
  2. Yazar: KEMAL KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda düşük Reynolds (Re) sayısında çalışan rüzgâr türbin kanatları, mikro hava araçları (MHA), insansız hava araçlarındaki (İHA) gelişmeler, aerodinamik araştırmacıların aerodinamik performansı arttırma üzerine çalışmalar yapmasına sebep olmuştur. Günümüzde, kanat üzerinde akış kontrolü sağlayan pasif akış kontrolü sağlayan girdap üreticiler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında ise girdap üreticisi yerine pürüzlülük elemanı olan zımpara kâğıdı, düşük Re sayılı akışlarda meydana gelen laminer ayrılma kabarcığı kontrolü için düşünülmüştür. İlk olarak,laminer ayrılma kabarcığını etkilerini azaltacak ya da yok edecek olan pürüzlülük elemanın kanat üzerindeki konumu belirlemek için sayısal çalışmalar yapılmıştır. Sayısal çalışmalar sonucunda pürüzlülük elemanının oluşturacağı en iyi etkin yerin kanadın %15-%25 veter boyuna konumlandırılabileceği görülmüştür. Daha sonra pürüzlülük elemanı olan kanatta deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiş ve pürüzlülük elemanı kullanılmasıyla kanadın aerodinamik performansını iyileştirdiği görülmüştür. Ayrıca, pürüzlülük elemanı sayesinde ayrılma kabarcığı kontrol edildiği için tutunma kaybının geciktirilmiş veakış daha kararlı bir yapıya sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the end of last decade, the wind turbine airfoil, micro air vehicles (MAVs), unmanned air vehicles (UAVs) running at low Reynolds number made aerodynamic researchers do investigations on performance of blade aerodynamic. Nowadays, the vortex generators (VGs) providing passive flow control over the wing are widely used. In this thesis, the sandpaper as a roughness device was thought instead of vortex generator to control the laminar separation bubble (LSB) occurred at low Reynolds number. The numerical studies were firstly performed to determine location of the roughness device on airfoil, which would reduce or eliminate the effects of LSB. As a result of numerical studies, it was seen that the effective location of roughness device should be positioned 15%-%25 chord length of airfoil. The experimental were then carried out on roughened airfoil and it was observed that the aerodynamic performance of airfoil improved. Besides, the stall was delayed by dint of roughness device to make under the control of LSB and the flow is more stable.