Alkali ve çimento ile birlikte aktifleştirilmiş üçucu kül geopolimer harcının mekanik özellikleri
Mechanical properties of fly ash based geopolymer mortar activated by alkali and cement simultaneously
- Tez No: 450512
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada uçucu küllün alkali ve çimento ile birlikte aktivasyonun deneysel olarak incelenmiştir. Çimento ve alkali aktivasyonun harç karışımları üzerinde yürütülmüştür.Harç karışımlarında bağlayıcı kum oranı sırasıyla 1:3 olarak alınmıştır. Su bağlayıcı oranı ise sodyum hidroksit ile aktifleştirilen karışımlarda 0.33 sodyum meta silikat ile aktifleştirilen karışımlarda ise 0.47 olarak alınmıştır. Uçucu kül ve çimento kendi aralarında ikame edilerek sırasıyla 100/0, 75/25, 50/50, 25/75, 0/100 oranlarında harmanlanmıştır. karışımlar iki farklı kür durumunda kürelendirilmiştir. Birinci kür durumunda karışımlar, kalıp içinde ve kalıptan çıkarıldıktan sonra da sıcaklığı 20 ˚C olan ve bağıl nemi %60 olan laboratuar ortamında deney gününe kadar gelişme bırakılmışlardır.İkinci kür durumunda ise karışımlar kalıplarıyla beraber 75 ˚C olan fırında 24 saat tutulduktan sonra kalıplarından çıkarılmış ve devamında yukarıda belirtilen laboratuar ortamında deney gününe kadar gelişme bırakılmıştır. Üretilen numuneler kalıplanma başlangıcından itibaren 1, 3, 7, 28, 90 ve 180 gün olmak üzere deney zamanına kadar kür edilmiştir. Numuneler üzerinde taze haldeyken işlenebilirlik deneyi, katılaşmış haldeyken ise eğilme ve basınç deneyleri yürütülerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, activation of fly ash together with cement and alkali was studied. Study was carried out on mortar mixtures. Binder - sand ratio of mortar mixture was taken as 1:3 for binder and sand respectively. Water - binder ratio was taken 0.33 for the mixture activated by sodium hydroxide, it was taken 0.47 for the mixture activated by sodium meta silicate. As the binder, fly ash and cement were replace each other and blended in 100/0,75/25, 50/50, 25/75, 0/100 rates. the mortar mixture prepared were cured at two different curing environments. First curing condition was only laboratory environment from the beginning of casting at 20 ˚C temperature with %50 relative humidity. Second curing condition was initially curing the specimens at 75 ˚C temperature for 24 hours later curing them in above mentioned laboratory environment until testing day. the specimens produced were cured from the beginning of casting specimens until the testing time at 1, 3, 7, 28. 90 and 180 day. Workability testing was carried out on fresh mortar mixtures, and flexural tensile testing and compressive strength testing were carried out on hardened mortar mixtures. the results were evaluated accordingly.