Gri tabanlı insansız hava aracı seçimi
Grey based unmanned aerial vehicle choice
  1. Tez No: 450514
  2. Yazar: SERDAR ULUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İhtiyaç duyulan silah sistemlerinin seçimi çok fazla değişken içeren, içinde bulunulan zamana ve şartlara göre değişkenlik gösteren ve birbirini etkileyen elemanların olduğu kompleks bir problemdir. Ülkelerin seçecekleri silah sistemleri, ülke savunmasının bel kemiğini oluşturmaktadır. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak, alım ve idame maliyetleri çok yüksek olan söz konusu silah sistemlerinin seçimini karmaşık bir hale getirmektedir. Dünya Savunma Sanayinde çok büyük bir paya sahip olan havacılık sektörü içerisinde son derece teknolojik olan insansız hava aracı silah sistemine yönelim artmaktadır. Bu tez çalışması ile karar vericilerin seçilen kriterler üzerinde yaptıkları değerlendirmeler ile çok kriterli karar verme yöntemlerinden gri ilişki analizi yöntemi kullanılarak ihtiyaç duyulan insansız hava aracının seçim problemi ele alınmıştır. Gerek askeri görevler gerek sivil görevler için sisteme dahil edilmesi düşünülen insansız hava aracının kriter ve alternatifler değiştirilerek kullanım ihtiyacına yönelik değişiklik yapılarak çeşitli problem tiplerine uygun çözüm kümeleri oluşturulabilir. Bu çalışma havacılık gibi geniş bir alanı incelemesi, belirlenen alternatiflere göre seçimi yapılacak hava araçlarının teknik, bilişsel uzmanlık gereksiniminin ticari diğer sektörlere göre, göreceli yüksek olması gibi kısıtları içermesi nedeniyle, seçim kriterleri Türkiye çapında konusunda uzman kişilerle mülakatlar yapılarak belirlenmiştir. Alternatif uzayı ise havacılık sektöründeki mevcut sistemlerin benzetim yöntemiyle modellenmesi şeklinde sezgisel olarak belirlenmiştir. Alternatiflerin belirlenen kriterlere göre incelenmesinde gri ilişkisel analiz yöntemi kullanılarak ideale en yakın çözüm alternatifi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Weapon system selection is a complex problem which contains too much variable and they interact each other according to time and conditions. Selected weapon systems form the national defense basis. Keeping up with technological developments make selection problem of weapon systems which has very high follow-on cost harder. Nowadays in the aviation sector, has big portion on world defense industry, unmanned aerial vehicles (UAVs) are getting more important day by day. In this study, selection of UAVs problem according to grey relational analysis method which is one of the methods of multicriteria decision making is tackled. UAVs cen bu used for civilian sector and military sector. Because of this fact criterias and alternatives can be various according to aims. In this study decision criterias are specified by unconfigured interviews which are made with experts of UAV area. Alternatives are selected among present UAVs by heuristic simulation method. Alternatives are evaluated according to criterias by grey relational analysis method and most suitable alternative selected.