İki zamanlı motorda değişken supap zamanlamasının motor performansına etkisinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the effect of variable valve timing on engine performance in two stroke engine
- Tez No: 450513
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı iki zamanlı motorda silindir içerisine uygun miktarda karışımın alınmasını sağlamak ve değişken supap zamanlaması kullanarak iki zamanlı motorun verimini iyileştirmektir. Silindir içindeki basınç ve sıcaklık farklı giriş basınçlarında Ansys Fluent programı kullanılarak incelenmiştir. Analiz çalışmalarında giriş basıncı 20, 40 ve 60 kPa seçilmiştir. Bu üç farklı giriş basıncında emme supabının değişken açılma zamanları incelenmiştir. Analiz çalışmaları soğuk akış ve yanma olmak üzere iki şekilde yapılmıştır. Soğuk akış analizinde, emme supabının açılma zamanı ÜÖNS 100 KMA ve kapanma zamanları ÜÖNS sırasıyla 263, 273 ve 283 KMA seçilmiştir. Yanma analizi, emme supabının üç farklı açılma zamanı dikkate alınarak yapılmıştır. Emme zamanları ÜÖNS 100, 125 ve 150 KMA olacak şekilde üç farklı durumda analiz edilmiştir. Ateşleme zamanı ÜÖNÖ 10 KMA, 20 KMA ve 30 KMA seçilmiştir. Emme supabı kapanma zamanı ÜÖNS 273 KMA seçilmiştir. Yanma analizi sonucu motor performansı ve CO, CO2 ve HC emisyonları değerlendirilmiştir. Ayrıca sayısal çalışma yapılan doğrulama analizleri ile de karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, iki zamanlı motora uygulanmış olan değişken supap zamanlaması yakıt verimliliği sağlayacak ve araç ağırlığında düşüşe müsaade edecektir. Bu çalışma hibrit araçlar için yenilikçi ve yaratıcı bir sistem olduğundan dolayı endüstriyel projelerin temelinin oluşturacaktır ve ayrıca hem istihdam hem de katma değer sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to ensure the proper amount of the mixture taken in the cylinder and to improve the efficiency of the two stroke engine by using variable valve timing in the two stroke engine. The pressure and temperature inside the cylinder have been investigated in different inlet pressures. Ansys Fluent programme has been used in analysis studies. In analysis studies, inlet pressure has been selected in 20, 40 ve 60 kPa. And variable valve duration of inlet valve has been investigated in three different inlet pressures. Analysis studies were performed in two ways for cold flow and combustion. In cold flow analysis, opening time 100 CA and closing times of inlet valve was selected as and 263, 273, 283 CA ATDC respectively. Combustion analysis was performed in three different opening times of inlet valve. Inlet times are analyzed in three different ways including 100, 125 and 150 CA ATDC. Ignition time is selected as 10, 20 and 30 CA BTDC. Closing time of intake valve has been selected as 273 CA ATDC. Engine performance and CO, CO2 and HC emissions have been investigated in result of combustion analysis. Numerical study has also been compared with validation analysis. Consequently, the variable time valve applied to the two stroke engine will provide fuel efficiency and allow the reduction of the car's weight. Due to the fact that this study is innovative and creative system for hybrid vehicles, it will form the basis for industrial projects and also, will be able to provide both the employment and value-added.